Assange okomentoval zadržení ruského diplomatického majetku v USA

Zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange řekl, že v očích světové veřejnosti zdržení diplomatického majetku Ruska v USA překračuje rámec obecně přijatých norem.

„Obstavení dvou objektů, které jsou majetkem ruského velvyslanectví, ze strany (amerického prezidenta Baracka) Obamy světová diplomatická veřejnost považuje za překročení rámce. Proč? Ne kvůli velké lásce k Rusku, ale proto, že celkově ohrožuje všechna velvyslanectví, když zavádí novou normu“, napsal aktivista na své stránce v mikroblogu na Twitteru.

Assange přirovnal situaci ke krizi kolem amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979, kdy účastníci protestů zajali jako rukojmí pracovníky diplomatického úřadu. Podle jeho slov je krok Obamovy kanceláře mnohem horší, neboť v Íránu v té době probíhala revoluce a území velvyslanectví neobsadily vládní síly, ale protestující.

V případě s USA naopak jednaly úřady země a tím porušovaly články Vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích — základního dokumentu v oblasti diplomatického práva.

Podle jeho názoru se Moskva může obrátit na Mezinárodní soud OSN a už za několik měsíců vyhrát spor, a USA v případě odmítnutí se podřídit rozhodnutí soudu, odstrčit od sebe světovou veřejnost a snížit vliv země u samotného soudu OSN.

„Trumpova kancelář nechce vypadat jako slabá nebo vystrašená v podmínkách, kdy může být vystavena nátlaku ze strany Mezinárodního soudu OSN nebo světové diplomatické společnosti, a proto se tváří, že je to rovnocenná výměna za vzorné chování Ruska v Sýrii“, vysvětlil aktivista posun v projednávání problému mezi Moskvou a Washingtonem.


Není zde článek celý?