Bělorusko „by mělo být hlasitější“, myslí si Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že republika musí zvyšovat svoji roli v mezinárodní politice, je na čase „být hlasitější na světové scéně“ a zahraniční politiku budovat rozsáhleji a útočněji.

„Nyní je důležité zaměřit pozornost na určení a řešení prioritních úkolů naší činnosti na mezinárodní scéně… prvním směrem je zvýšení běloruské role ve světové politice. Máme všechny základy,“ řekl Lukašenko v úterý v Minsku na schůzce o prioritách zahraniční politiky země.

Nehledě na to, že Bělorusko je mladý suverénní stát, státní vzdělání jeho předchůdce bylo plnohodnotným účastníkem událostí v regionu, vysvětlil. „Určitou historickou zkušenost aktivní zahraniční politiky máme,“ řekl prezident.

Podle Lukašenka současné fáze rozvoje běloruského státu vyžaduje budování naší zahraniční politiky a ekonomické činnosti nově, rozsáhleji a útočněji. „Myslím si, že nadešel čas, kdy o sobě musíme hlasitě dávat najevo na světové scéně. Aktivněji prosazovat a chránit své národní zájmy,“ zdůraznil běloruský lídr.

Poznamenal, že to není potřeba pro uspokojení nějakých ambicí, ale kvůli posílení politické a ekonomické suverenity země.

„Dnes kvůli posílení autority země musíme rozšiřovat okruh obchodních partnerů a spolehlivých spojenců, nehádat se a přátelit se všemi,“ dodal prezident. Podle hlavy státu je stejně důležité rozvíjet spolupráci s Východem i Západem, a nevybírat si mezi nimi.

Bělorusko to dávno dělá, „rozmanitost“ je jednou z priorit běloruské zahraniční politiky, zdůraznil běloruský prezident.


Není zde článek celý?