Blog, který se na iDNES nelíbil. Píše se v něm totiž o Agrofertu a dotacích

Zdá se, že svoboda slova je na serveru iDNES.cz, tedy v médiu, které spadá pod vydavatelství Andreje Babiše MAFRA, postupně potlačována. Redakci deníku FORUM 24 oslovil Jaroslav Pomp, který se na webu rozepsal o dotačních výhodách pro firmy exministra financí. Článek byl podle autora dostupný pouhých devět minut, poté byl z hlavní stránky blogů iDNES stažen.

Dotace 100 mil. Kč na „inovaci“, která je na trhu už 7 let

Ne, ten titulek není absurdním výsledkem úpalu autora, ale realita dotační pseudopolitiky. Není překvapením, kdo dotaci na projekt „inovativní“ výroby toustových chlebů dostal – firma samozřejmě patří do skupiny Agrofert.

Když z Bruselu zní výhrůžky, že Česko nedostane dotace, pokud nebude poslouchat příkazy týkající se přijímání migrantů, měli bychom zajásat. Protože dotace evropské i domácí jsou evidentním zlem, destruujícím rovné tržní podmínky. Sosají je pouze vyvolení za němého přihlížení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Takto zní oficiální zdůvodnění potřeby dotace 100 000 000 Kč, která byla udělena: Předmětem projektu je zvýšení technické hodnoty a efektivnosti technologie na výrobu toastového chleba a užitných hodnot nových výrobků (odstranění konzervantů, redukce soli, prodloužení trvanlivosti, zlepšení chuťových vlastností). Jde o pořízení linky s výraznými inovačními prvky (skladování a dávkování ingrediencí, vakuové hnětení, clean-room, inovovaný systém řízení výroby) umožňující realizaci nových produktů (originální vlastní pšeničný kvas, 3 nové druhy toastového chleba).

To je fajn, ok.

V Česku je přes 700 pekárenských společností, které investují do modernizace technologií ze svého. Jen jedna dostane 100 milionů pocházejících z daní, které platí i pekaři, kteří na dotaci nedosáhnou ani náhodou. To není rovná soutěž. Férový není ani důvod udělení dotace, je to v podstatě dotační podvod ne nepodobný čerpání dotace na slavné Čapí hnízdo. Proč?

Konkurenční společnost totiž uvedla svůj první toustový chléb Toasttip s avizovaným výsledkem dotovaného projektu, kterým je odstranění konzervantů, redukce soli, prodloužení trvanlivosti, zlepšení chuťových vlastností, na trh už v roce 2010, loni získal certifikát Česká chuťovka. Poté vyvinula další druhy inovativních toustových chlebů; dětský s vyšším podílem vápníku, s chia semínky, Kornspitz. Bez jediné koruny dotací! Toustový chléb se sníženým obsahem soli a bez konzervantů tady už dávno je, netřeba ho vyvíjet a už vůbec ne dotovat.

V současné době společnost, která umí a musí být inovativní i bez dotací, dokončuje modernizaci linky na výrobu toustových chlebů za více než 10 milionů korun. Z vlastních zdrojů.

Vyvstávají dvě zásadní otázky.

Zaprvé: Jak je možné, že někdo schválí dotaci na inovativní projekt, který vůbec není inovativní, protože jeho proklamovaný výsledek je na trhu běžně k dostání už sedm let?

Zadruhé: Proč antimonopolní úřad podobné excesy, narušující brutálním způsobem hospodářskou soutěž, mlčky přehlíží?

Odpovědi na obě otázky jsou samozřejmě každému majiteli zdravého selského rozumu jasné. Nejasné ale je, proč to tak musí být dnes, když stále ještě Česko není totalitní diktaturou jediného muže. Nebo už snad ANO?

Není zde článek celý?