Čína obvinila USA z hrubého porušení své suverenity a mezinárodního práva

Čína obvinila Spojené státy z hrubého porušení své suverenity a mezinárodního práva kvůli americkému torpédoborci, který se plavil ve vodách u sporných ostrovů Xisha (Paracelské ostrovy) v Jihočínském moři, na které si Čína činí nároky, vyplývá to ze zprávy čínského ministerstva zahraničí.

„Ostrovy Xisha patří Číně od nepaměti. USA, jež se přikrývají ‚principem svobodné mořeplavby‘, opět vyslaly svou válečnou loď, která neoprávněně vplula do vod čínských ostrovů Xisha, čímž porušila čínské zákony a odpovídající normy mezinárodního práva a rovněž hrubě porušila čínskou suverenitu a podkopala mír, bezpečnost a řád v těchto vodách,“ stojí v prohlášení tiskového mluvčího čínského ministerstva zahraničí Lu Kanga.

„Jedná se o vážnou politickou a vojenskou provokaci, která ohrozila bezpečnost infrastruktury a personálu na ostrovech,“ uvádí se ve zprávě.

Čína rovněž vyzvala Spojené státy, aby ukončily veškeré akce, které závažně porušují její suverenitu a představují hrozbu pro její bezpečnost. Lu Kang dále prohlásil, že si Čína vyhrazuje právo přijmout veškerá nezbytná opatření k obraně státní suverenity a bezpečnosti.


Není zde článek celý?