Evropský parlament schválil nové jednostranné obchodní preference pro Ukrajinu

Plenární zasedání Evropského parlamentu v úterý schválilo nové dočasné jednostranné obchodní preference Evropské unie pro Ukrajinu, doplňující zónu volného obchodu, vytvořenou v rámci dohody o asociaci, vyplývá z výsledků hlasování v EP.

Poté, kdy obchodní preference nabudou platnosti, Ukrajina dostane další každoroční kvóty na bezcelní vývoz řady zemědělských produktů do Evropské unie. Je to kukuřice (625 tisíc tun), ječmen (325 tisíc tun), pšenice (65 tisíc tun), oves (4 tisíce tun) a také zpracovaná rajčata (3 tisíce tun), přírodní med (2,5 tisíce tun) a hroznová šťáva (500 tun), uvedla Rada EU.

Kromě toho se předpokládá, že bude zcela zrušeno dovozní clo na řadu průmyslového zboží, jako je měď, hliník, hnojiva, barviva, obuv a také zařízení pro televizní a zvukové nahrávky, uvádí se v tiskové zprávě Rady EU.

Aby mohla Ukrajina dostávat tato privilegia, musí dodržovat zásady, stanovené v rámci dohody o asociaci. Znamená to respektování demokratických zásad, lidských práv a základních svobod a také pokračování v boji proti korupci.


Není zde článek celý?