Fondu Hartenberg se daří. Krnáčová přidala desítky milionů Babišově poliklinice

Pražská primátorka Adriana Krnáčová obdržela z rukou exministra financí Andreje Babiše ocenění Lady Pro 2016 | FOTO: ČTK

Ty tam jsou časy, kdy se nad pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou stahovala těžká mračna nepřízně Andreje Babiše. Tisk tehdy spekuloval o jejím blížícím se konci, protože se jí zastupitelský klub ANO rozpadal pod rukama. Dnes je vše jinak. Praha pošle navíc 41 milionů korun Poliklinice Modřany, provozované Babišovým fondem Hartenberg.

S pražskou primátorkou, bývalou ředitelkou české pobočky Transparency International a zakladatelkou iniciativy Veřejnost proti korupci, to bylo svého času nahnuté. Boje s bývalou rozvědčicí Radmilou Kleslovou, které vyvrcholily rostoucí nedůvěrou vůči Krnáčové uvnitř pražské organizace ANO, paralyzovaly magistrát. Nakonec musela odejít Kleslová, jelikož se provalily její lukrativní trafiky ve státních firmách a Babiš byl donucen primátorku podržet.

Podpora expanze Babišova fondu

Od té doby uplynul zhruba rok a půl, spory jsou dávno zažehnány. Dnes přicházejí zprávy týdeníku Euro (10. 7. 2017), že hlavní město navyšuje kvůli třímiliardovému přebytku z loňského roku rozpočet zdravotnictví o téměř půl miliardy korun.

Ponechme stranou, že tyto na první pohled vynikající výsledky pražského hospodaření jsou způsobeny nesplněním vlastních investičních záměrů. Samotný magistrát vyčíslil, že loni bylo proinvestováno pouze 58 procent plánovaných výdajů, což brzdí rozvoj města. Jen z tohoto důvodu je možné letos rozdělovat další peníze pro zdravotnictví, školství, sport nebo na úpravu veřejného prostoru.

Tratit na této neschopnosti, částečně způsobené i vlastními administrativními průtahy, rozhodně nebude fond Hartenberg spadající do obchodní sféry Andreje Babiše. I když je v současné době formálně zaparkován ve svěřenském fondu. Praha letos ze svých přebytků vyčlení celkem 234,7 milionu korun pro polikliniky. Z toho největší podíl ve výši 41 milionů zamíří do Polikliniky v Modřanech. O něco nižší částky půjdou do zařízení spravovaných pražskými městskými částmi.

Na tom by nebylo nic mimořádného, pokud by 70procentní podíl ve společnosti Codum, provozující modřanskou polikliniku, loni na podzim nekoupil holding FutureLife z portfolia fondu Hartenberg. Exministr financí tak posílil svoji pozici mezi významnými hráči v tuzemském soukromém zdravotnictví.

„Nákup Polikliniky Modřany je dalším strategickým krokem v naší expanzi v odvětví ambulantní péče,“ okomentoval tehdy zisk druhé největší pražské polikliniky František Tregler, investiční ředitel fondu. Sdělil, že do její modernizace zamíří desítky milionů korun.

Skandální střet zájmů? Nezájem

Dnes se potvrzuje, že v této Babišově expanzi významně napomáhá i pražský magistrát pod vedením hnutí ANO. Navýšení rozpočtu pro modřanskou polikliniku, kde působí téměř stovka lékařů, odůvodnil tím, že již kapacitně nestačí pokrývat potřeby rychle rostoucí části Prahy. „V některých případech Praha investuje do přístavby budovy a rozšíření kapacity polikliniky, tudíž bude možnost ošetřit i větší množství lidí,“ uvedl pro Euro radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO).

Už se bere s jakousi samozřejmostí, že stát či veřejná správa podporuje z peněz daňových poplatníků byznys jednoho z nejvýznamnějších politiků, který má ambici stanout v čele příští vlády.

Bylo by současně nošením dříví do lesa opakovat, že si absolutně nelze představit, že by se v podobné situaci v minulosti octl některý ze členů vlády a protikorupční iniciativy typu Transparency International nebo Veřejnost proti korupci nespustily hlasitý křik, že jde o naprosto skandální střet zájmů. Nejenže dnes nekřičí, ale dokonce se tak děje se souhlasem jejich bývalé představitelky Adriany Krnáčové.

Podpora asistované reprodukce

Není to ovšem poprvé, co jde státní správa na ruku zájmům Andreje Babiše ve zdravotnictví. Fond Hartenberg dnes v první řadě ovládá téměř 40 procent domácího trhu reprodukční medicíny v deseti klinikách, a usiluje o další expanzi i mimo hranice České republiky. Tímto oborem u nás ročně protečou čtyři miliardy korun. V roce 2015 zaplatily zdravotní pojišťovny za léčbu neplodnosti více než 282 milionů korun, Babišovým reprodukčním klinikám přitom šla přibližně třetina. Celkem 87 milionů.

Zástupci fondu Hartenberg současně lobbují za zvýšení věku, do kterého zdravotní pojišťovny léčbu neplodnosti hradí. Dnes tato hranice dosahuje 39 let a starší ženy si musí náklady platit samy, což obnáší desítky tisíc korun. Aby fond rozšířil dostupnost této léčby, chce zvýšit tuto hranici na 43 let.

Je pozoruhodné, že „shodou okolností“ stejné navýšení věku prosazuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Ta navíc navrhovala umožnit umělé oplodnění osamělým ženám bez souhlasu otce a zvýšit počet hrazených pokusů. Zatím narazila nejen u opozice, ale i v samotné ČSSD, jelikož ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík spočítal růst nákladů ze zdravotního pojištění na miliardu.

Marksová se tak octla v protisměru s vyjádřením premiéra Sobotky, kritizujícího Babiše kvůli střetu zájmů, když neúspěšně usiloval o výměnu ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka. Veškerá jím kontrolovaná zdravotnická zařízení a služby totiž inkasují od VZP ročně kolem 400 milionů korun.

Koalice přihlíží

Šéf hnutí ANO se však rozhodl pohlídat svoje zájmy ve zdravotnictví i jinak. V „jeho“ oboru asistované reprodukce zavedlo ministerstvo financí od letošního ledna vůbec poprvé tzv. cenové kontroly. Konkurence se podle Deníku Referendum právem obává, že tak může dojít vedle možných finančních postihů ke zneužití citlivých obchodních dat o jednotlivých výkonech, která kontroloři ze Specializovaného finančního úřadu vyžadují.

Jak vidno, střet zájmů potenciálního předsedy vlády ve zdravotnictví je mimořádně rozsáhlý. Desítky milionů navíc pro modřanskou polikliniku jsou jen špičkou lidovce. To vše za přihlížení, či dokonce za osobní spoluúčasti koaličních partnerů na pražské i celostátní úrovni. Nelze se potom divit, že i proto se fondu Hartenberg v poslední době tolik daří.

Není zde článek celý?