Gergijev reagoval na kritiku francouzských médií kvůli koncertu v Paříži

Dirigent Valerij Gergijev reagoval na kritické výroky ze strany francouzských médií kvůli svému vystoupení na koncertu v Paříži během oslav svátku dobytí Bastily.

Koncert Francouzského národního orchestru pod vedením proslulého ruského dirigenta se konal v pátek na Champ-de-Mars. Některé francouzské noviny považovaly Gergijevovu účast za nepříliš šťastnou, neboť je podle názorů novinářů známý „svým blízkým vztahem s Kremlem“. S kritikou vystoupily takové listy, jako jsou Le Point, France Musique a Huffington Post.

Sám Gergijev podotkl, že vystoupit v Paříži ho pozvali Francouzi. „Já v žádném čele nestojím. Já jsem host, kterého pozvali. Nikam bez pozvání nechodím. Pracuji s některými nejlepšími soprány, mezzosoprány, tenory a barytony naší doby. My jsme kolegové. Neustále spolupracuji se skvělými umělci a nikdy se nestalo, abych přerušil přátelství s hudebníky,“ uvedl Gergijev v rozhovoru pro televizi RT, když odpovídal na otázku, že údajně stál v čele oslav francouzského národního svátku.

Podle něj je velmi vzdálený propagandě a politice.

„Poslední měsíc a půl jsem měl kolem čtyřiceti velkých koncertů. Spolupracoval jsem s Annou Netrebko, Plácidem Domingem, s velkými klavíristy a houslisty. Podobné otázky netrápí ani mou mysl, ani mé srdce,“ dodal Gergijev.


Není zde článek celý?