Komunisté a Česká republika. Chybí tu obdoba Norimberského procesu

Karel Vaš. Agent NKVD, prokurátor, soudce. Je zodpovědný za vraždy více než tisíce lidí, například hrdiny, generála Heliodora Píky. Vaš v poklidu dožil. Zemřel v 96 letech v roce 2012. Byl jedním z těch, kteří měli po roce 1989 dostat doživotí. | FOTO:

Česká republika se do dnešních dnů nevyrovnala s vládou komunistické lůzy. Dodnes mohou figurky jako Semelová říkat, že za jejich režimu bylo lépe, že Milada Horáková se přiznala a podobně zvrácené bludy. Co s tím? Teď už asi nic. Snad jen policie by mohla pečlivě dbát na to, co tito extremisté říkají a zda to, co vyslovují, není v rozporu se zákonem.

Problémem dost možná je to, že Sametová revoluce byla až moc hladká pro komunistické zločince. A přitom to byli komunisté, kteří do poslední chvíle nechávali na ulicích mlátit obušky občany toho státu. A co se stalo s těmi, kteří 40 let šikanovali, vraždili, okrádali a jinak ubližovali milionům lidem tohoto státu? Nic. Pár symbolických soudů, pár symbolických trestíčků. Dožili nebo dožívají v klidu se slušnými důchody ve vilách, které ukradli díky svým funkcím.

Československu zřejmě chyběl jeden velký soudní proces. Obdoba Norimberského tribunálu, kterým se Německo a vítězné mocnosti po válce vyrovnali s nacistickými pohlaváry. Těsně po roce 1989 totiž mělo být v tehdejší euforii ze svobody jasně řečeno toto: Komunismus je zločinná ideologie. Jeho představitelé jsou zločinci a ti, kteří vraždili, okrádali a šikanovali, se dočkají soudního procesu. V onom soudním procesu mělo být vysokými tresty exemplárně potrestáno 20, 30 nejhrubších vrahů – bolševiků. Tresty od 10 let vězení po doživotí. Před tento tribunál měly být postaveny kreatury typu prokurátorů Polednové a Vaše, kteří horlivě nechávali zabíjet elity národa v 50. letech. Před tribunálem se měli sejít také jejich soudci-přisluhovači. Měli zde být šéfové KSČ, estébáci, někteří příslušníci armády, radikální kádrováci a další figurky předlistopadového vraždění.

Toto není volání po násilí vůči komunistům. Proces po roce 1989 měl jednoduše odstranit zlou krev. Mělo být jasně řečeno, co bylo zločinem, a zločinci měli být tvrdě potrestáni. To české společnosti chybí.

Není zde článek celý?