Kreml okomentoval odložení předání ledoborce Arktida

Pružnost v termínech realizace takových velkých projektů, jako je ledoborec Arktida, je možná, oznámil tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov.

Ve středu média oznámila, že Účetní komora, Generální prokuratura a FSB provedou kontrolu v souvislosti se zdržením předání Baltickým závodem tří univerzálních jaderných ledoborců projektu 22220 Arktida, Sibiř a Ural. Původně bylo plánováno, že první loď bude hotova do konce roku 2017, později však bylo předání posunuto na první polovinu roku 2019.

Podle údajů novinářů je klíčovým problémem v budování Arktidy dodávka turbín, které měly být původně nakoupeny v Charkově. Když obchod nevyšel, dodavatelem se stal Kirov-Energomaš (dceřiná společnost Kirovskij zavod a.s.). V červnu vicepremiér Dmitrij Rogozin oznámil zahájení testů potřebných dílů.

Peskov poznamenal, že přesunutí termínů je u takových velkých projektů běžným postupem.

„Jiná věc je, pokud by přesunutí přesáhlo rozumnou mez, potom by skutečně vznikalo riziko,“ oznámil Peskov při komentáři situace s přesunutím předání prvního ledoborce o dva roky.

„Určitá flexibilita termínů u podobných projektů je možná. A pokud jde o zbytek, samozřejmě zde pracují kontrolní orgány, které dělají svoji práci,“ dodal tiskový mluvčí hlavy státu.

V Rosatomu uvedli, že přesunutí předání neovlivní osvojení Arktidy. Státní korporace předem prodloužila dobu provozu současných atomových ledoborců, které se zabývají obsluhou Severní mořské cesty.

Atomové ledoborce projektu 22220 mohou provážet karavany lodí v arktických podmínkách rozbíjením ledu o šířce až tří metrů. Dvojitá konstrukce lodě umožňuje její využití jak v arktických vodách, tak i v ústí polárních řek.


Není zde článek celý?