Kyjev bude od Ruska vyžadovat kompenzaci za omezení splavnosti Kerčského průlivu

Kyjev má v úmyslu vyžadovat od Ruska kompenzaci ztrát, které ukrajinským přístavům vzniknou v souvislosti s ruskými plány omezení lodní dopravy přes Kerčský průliv kvůli stavbě mostu, uvádí ukrajinská redakce Deutsche Welle s odvoláním na MZV Ukrajiny.

„Ukrajina má právo od RF vyžadovat nahrazení škody, která bude způsobena činností ruské strany,“ řekl v rozhovoru pro radiovou stanici společník na MZV při odpovědi na otázku, jaká opatření přijme Ukrajina v souvislosti s omezením lodní dopravy.

Náměstek ukrajinského ministra infrastruktury Jurij Lavrenjuk novinám Deutsche Welle zároveň oznámil, že ztráty ukrajinských státních přístavů za 23 dnů zastavení lodní dopravy budou činit 500 milionů hřiven (asi 20 milionů dolarů).

Ředitel organizace Ředitelství silnic Tamaň Roman Novikov oznamoval, že montáž největších konstrukcí mostu v Kerčském průlivu, kterými jsou oblouky, bude probíhat ve speciálně vyhrazené době. Zdůraznil, že průliv nebude uzavřen. Podle něj dodavatel u Ministerstva dopravy zažádal o vyčlenění času na provedení těchto prací, tento čas bude rozdělen na čtyři části. Jde o „značné časové úseky, ale nebude to 28 dnů, jak si to někdo představuje,“ upřesnil.


Není zde článek celý?