Levičácký Twitter rozzuřilo Macronovo spojení africké chudoby s vysokou porodností

Jupiterský císař Emmanuel možná není takový fanda Afriky, jak by mohlo na první zdát...

Jupiterský císař Emmanuel možná není takový fanda Afriky, jak by mohlo na první zdát…

Autor: Redakce FWM

Když byl v květnu Emmanuel Macron zvolen francouzským prezidentem, stal se „moment africké ‚ódy na radost‘ ne úplně nápadným, ale velice působivým symbolem,“ psala BBC. Období líbánek mezi Afrikou a Macronem však rázně ukončila jeho poslední vyjádření o vysoké africké porodnosti.

Příznivci nového francouzského prezidenta se shromáždili na prostranství před Louvrem v centru Paříže, kde se pódium před jejich zraky proměnilo při vystoupení africké skupiny z Pobřeží slonoviny v taneční parket. Byla to tedy africká oslava porážky „krajní pravice“.

Magic System ovládli scénu hlasitými africkými rytmy a tancem, nikoliv Beethovenem. Macronova předstíraná láska k africké kultuře však dostala povážlivé trhliny poté, co v mimochodem pronesených rasistických komentářích promluvil o „civilizačních“ problémech Afričanů zaviněných jejich demografickou bezstarostností. U svých levicových fanoušků tím vyvolal obavy, že by ve skutečnosti mohl být skrytým „populistou“.

Když se novinář právě z Pobřeží slonoviny během tiskové konference na summitu G20 v německém Hamburku zeptal, proč neexistuje žádný Marshallův plán pro Afriku, v odkazu na ohromné množství hospodářské pomoci, již Amerika po 2. světové válce poskytla zničeným evropským zemím, nechal se Macron slyšet, že Afričanky mají „sedm nebo osm“ dětí.

Někdejší bankéř reagoval tři a půl minutovou tirádou na téma viny vysoké africké porodnosti na hospodářských nesnázích kontinentu. „Výzvy, před nimiž stojí Afrika, jsou zcela odlišné, hlubší. Označil bych je dnes za civilizační,“ řekl Macron. „Zhroucené státy, složité transformace k demokracii, demografický přechod… Jednou z nejdůležitějších výzev pro Afriku… jedna z osmi zemí, kde se dnes rodí každé ženě sedm nebo osm dětí.“

Na sociálních sítích tím vyvolal smršť, protože francouzský prezident, který si říká „římský bůh“, tím nepřímo naznačil, že problémem Afriky jsou vlastně Afričanky. Jeden zklamaný bývalý Macronův fanda se dokonce rozčiloval: „Trumpův projev o ‚západní civilizaci‘ a Macronova slova o ‚problému africké civilizovanosti‘ vycházejí z téže bělošské nadřazenosti.“

Macronův komentář evokuje číslo britského časopisu The Economist z května 2000, v němž autoři Afriku označili za „beznadějný kontinent“.

„Těžko může Afričanům někdo dávat za vinu počasí, za většinu potíží světadílu však není zodpovědný Bůh, ale lidé a jejich činy. Ty nejsou samozřejmě výlučně africké – krutost, despotismus i korupce existují i jinde – ale africké společnosti jim z důvodů hluboko zakódovaných do jejich kultur zdá se podléhají zvláště snadno,“ napsali tehdy v The Economist.

Dnes tak ekonomický růst – navzdory skutečnosti, že několik bilaterálních i multilaterálních dárců zahraniční pomoci zvýšilo zahraničním pomoc zemím jako Tanzanie – zůstává pomalý v porovnání s dalšími rozvojovými zeměmi. Nízká úroveň technologie, nízký příjem per capita i vysoká míra chudoby tak v Tanzanii přetrvávají.

Tanzanie také patří k africkým zemím nejvíce závislým na rozvojové pomoci – což se příliš nemění už od 70. let. Podle některých odhadů tak s minimálními výsledky pohltila ekvivalent devíti Marshallových plánů. Více než miliarda dolarů z ciziny ročně například padne jen na pokrytí hlubokých schodků. Tanzanie patří mezi desítku největších příjemců rozvojové pomoci.

Agentura Reuters také nedávno citovala Macronovo vyjádření, že by rád vládl jako „jupiterský“ prezident – „vzdálená, důstojná postava, jako římský bůh, který svá ojedinělá prohlášení pečlivě zvažuje“. Macron zrušil tradiční prezidentskou tiskovou konferenci na Den Bastily s tím, že jeho myšlenky jsou prý podle jeho mluvčího pro novináře „příliš komplikované“.

Macronovo „komplikované myšlení lze jen obtížně převést do novinářských otázek a odpovědí,“ vysvětlil jeho mluvčí. Afričanům vítající dárce i jejich liberálním pomocníkům však byly jeho myšlenky křišťálově jasné.

Článek Leftist tweeters explode after Macron links African poverty to high birthrate vyšel na zpravodajském webu Free West Media 11. července 2017.

Není zde článek celý?