Macron řekl, že spolupráce s Ruskem ohledně Sýrie se úplně změnila

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl časopisu Journal du Dimanch, že po jednání ve Versailles se spolupráce mezi Moskvou a Paříží ohledně syrské otázky úplně změnila.

„Konstatuji od chvíle setkání ve Versailles, že se posunujeme vpřed v těchto otázkách. Spolupráce mezi našimi službami v této oblasti se úplně změnila“, řekl Macron.

Francouzský prezident také určil „dvě červené linie“ v syrské otázce. Řekl, že „bude nekompromisní v otázce použití chemických zbraní. Pokud budou použity, budu odporovat a zajistil jsem, aby Francie operativně odpověděla dříve, než to oznámí“. Co se týče druhé „červené linky“, Macron požadoval poskytnutí přístupu humanitárním konvojům k záchraně civilního obyvatelstva v bojových zónách.

Přitom zopakoval, že nepovažuje odstranění syrského prezidenta Bašára Asada za nutnou podmínku, protože prioritou je obnova země a boj proti terorismu.

Kromě toho francouzský prezident dodal, že otázka otevření velvyslanectví v Damašku, uzavřeného po dobu šesti let, „není v programu dne“.


Není zde článek celý?