Macron se stal centrem skandálu kvůli „rasistickému“ prohlášení o Africe

Uživatelé sociálních sítí tvrdě zkritizovali francouzského prezidenta Emmanuela Macrona po jeho prohlášení o jednom z „hlavních problémů“ Afriky.

Na jednom ze zasedání summitu G20 se novinář z Pobřeží slonoviny zeptal, kolik zemí bude připraveno k realizaci Marshallova plánu pro Afriku. Macron odpovděl, že podobný plán nepovažuje za efektivní, protože problémy kontinentu jsou spíše „civilizačního“ charakteru.

„Když v afrických zemích jedna žena rodí sedm nebo osm dětí, můžete utratit miliardy euro, ale nepodaří se vám stabilizovat situaci,“ oznámil francouzský prezident.

Uživatele sociálních sítích tato slova prezidenta pobouřila a uvedli, že vidí problémy v nevinných dětech a nemluví o tom, jak se západní společnosti obohacují na úkor Afriky.

„Je zřejmé, že rabování zdrojů západními společnostmi není částí problému (Afriky). Je to vina sedmi nebo osmi dětí (jedné ženy),“ ironicky píše uživatel @RiccardiTristan a podotýká, že demografický problém je výsledkem ekonomické zaostalosti, ne důvodem.

„Francie kolonizovala Afriku a zpomalovala její vývoj. O jaký civilizačních problémech mluvíte?“ podotýká @HeleneSuana.

„Víte co? Dokonce mě neurazila slova Macrona o Africe. Kdo je to, aby mluvil o realitě, ve které žiji? Nikdo,“ píše @amusawale.

Někteří uživatelé poznamenali, že proslov Macrona je příkladem „každodenního rasismu“.

„Je rok 2017 a Francie stále sdílí koloniální a rasistické názory na Afriku. Některé věci se nemění,“ rozhořčil se @HugoMonin.


Není zde článek celý?