MZV Ruska obvinilo Kyjev z pokusu „vybudování nové železné opony“

Moskva oceňuje plány Kyjeva na zavedení vjezdu pro občany RF na základě biometrických pasů jako roztržení kontaktů s Ruskem a lituje pokusů Ukrajiny o vybudování nové „berlínské zdi“, uvádí se ve zprávě ruského ministerstva zahraničních věcí.

Jak zdůraznili na MZV RF, Kyjev tvrdošíjně pokračuje v nestoudném trhání kontaktů milionů občanů dvou zemí.

„Taková politika není překvapivá. Pro současný kyjevský režim jsou zřejmě řady příbuzných, přátel a známých ukrajinských občanů v Rusku skutečnou hrozbou. Na boj s touto hrozbou jsou vynaloženy nemalé prostředky, začíná to vztyčením veliké zdi Jaceňuka a pokračuje to zákazem ruských sociálních sítí,“ uvádí se v dokumentu.

Podle názoru ruského ministerstva zahraničních věcí jsou na Ukrajině podle všeho „připraveni vybudovat novou železnou oponu, jen aby nepřipustili normální lidskou a příbuzenskou komunikaci občanů Ruska a Ukrajiny“.

„V tomto kontextu je nemožné se nezmínit o výzvách k zakázání vystoupení umělců jak ruských na Ukrajině, tak ukrajinských v Rusku, které zaznívaly v Nejvyšší radě. Po celou dobu kultura a spojení mezi lidmi zůstávaly mosty pro budování vztahů jak na úrovni států, tak i na úrovni společnosti. Pokusy Ukrajiny oddělit se „novou berlínskou zdí“ jsou velice smutné,“ je uvedeno v dokumentu.


Není zde článek celý?