Odstoupí Trump sám, aby uchránil svého syna před odsouzením a vězením?

Profesor práv Philip Bobbitt napsal komentář pro server Evening Standard. Píše v něm, že je pravděpodobné, že Donalda Trumpa nebude třeba sesazovat procedurou impeachmentu, ale že rezignuje sám. Důvodem by mohl být skandál spojený se jménem jeho nejstaršího syna Donalda Trumpa juniora, který přiznal, že byl osloven právničkou spojenou s kremelskými kruhy. Ta tvrdila, že má kompromitující informace na tehdejší Trumpovu soupeřku v boji o Bílý dům Hillary Clintonovou. Bobbita cituje server eurozpravy.cz.

„Nejpravděpodobnější možnost je, že prezident odstoupí, aby zabránil stíhání svých dětí. Bez ohledu na politické své politické cíle bylo vždy nadmíru jasné, že chce vybudovat vládnoucí dynastii,“ píše Bobbitt. „A proto je rezignace na úřad, i když tato varianta nyní působí jako velmi vzdálená, reálným scénářem, který by jeho děti ochránil před vězením a jeho samotného před vyšetřováním.“

Impeachment, kdyby na něj došlo, by se zabýval spíš pokusem o úplatkářství, než kontaktům Trumpových lidí s Ruskem. Šlo by o snahu ovlivnit vyšetřování FBI. „Když mu šéf FBI James Comey řekl, že by rád zůstal ve své funkci, řekl, že ‚o tom popřemýšlí‘, a nadhodil možnost ukončení vyšetřování kvůli ruským vztahům,“ říká Bobbit, což by se dalo honotit jako snahu o uplácení.

Philip Bobbit (*1948) studoval na amerických univerzitách Yale, Harvard a Princeton a vyučuje právo na Kolumbijské univerzitě. je známý autor, akademik, právník a státní úředník, který přednášel také ve Velké Británii. Je též synovec bývalého prezidenta Lyndona B. Johnsona a působil jako poradce několika prezidentů.

Není zde článek celý?