OPCW odmítla odeslat experty pro vyšetřování chemického útoku v Idlibu

Vedení Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) informovalo syrskou vládu o tom, že organizace nemůže odeslat experty pro vyšetřování chemického útoku v Chán Šajchúnu, prohlásil náměstek ministra zahraničních věcí Sýrie Fajsal Mikdad.

Diplomat zmínil, že Damašek zformoval svoji komisi pro vyšetřování toho, co se v Idlibu odehrálo.

„Máme zprávu, která je založená na fotografiích a videomateriálech domorodých obyvatel Chán Šajchúnu, kteří dokazují, že teroristické organizace stojí za těmito zločiny,“ řekl Mikdad.

„My nic neskrýváme. Ale OPCW nás informovala o tom, že není schopná ničeho,“ zmínil náměstek ministra.

Dodal, že USA vystoupily proti návrhu Damašku na odeslání specialistů na místo útoku.

Mikdad zdůraznil, že vláda země se úplně zbavila chemických zbraní. Připomněl, že během procesu likvidace Damašek umožnil expertům prověřit všechny objekty, kam byl požadován přístup, neskrýval ani jeden sklad.

Syrská opozice 4. dubna prohlásila, že v důsledku útoku s použitím chemických zbraní v Chán Šajchúnu v provincii Idlib zemřelo 80 lidí a další 200 bylo zraněno. Vina byla uvalena na vládní vojska, která v odpovědi obvinění rozhodně odmítla a za viníky označila ozbrojence. Syrská vláda zdůraznila, že chemické zbraně nikdy nepoužívala, jelikož byl celý arzenál vyvezen pod kontrolou OPCW.

USA, aniž by prezentovaly jakékoli důkazy viny Damašku, neuposlechly výzvu Ruska na provedení pečlivého vyšetřování a v noci na 7. dubna provedly raketový útok na syrskou vojenskou základnu Šajrát, odkud byl podle jejich názoru chemický útok veden.

Jak prohlásil syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro RIA Novosti, žádný chemický útok neproběhl, celá situace byla provokací pro ospravedlnění útoku na leteckou základnu Šajrát.


Není zde článek celý?