Polské novinářce v Bruselu vyhrožují smrtí za otázku Evropské komisi

Výhrůžky na adresu novinářky polské televizní stanice Polsat v Bruselu Doroty Bawołekové, které začala dostávat poté, co položila pro Varšavu nežádoucí otázky Evropské komisi, jsou nepřijatelné, oznámil oficiální mluvčí výkonného sboru EU Margaritis Schinas.

Internetový zdroj EurActiv dříve oznámil, že urážky a hrozby odplaty Bawołeková začala dostávat na sociálních sítích poté, co ji na státní Polské televizi obvinili z toho, že pokládá Evropské komisi politicky motivované otázky za účelem „poškození Polska“.

„Viděli jsme tyto nepřijatelné výhrůžky na adresu kolegyně. Doufám, že je to jednorázový jev a už se to nebude opakovat,“ řekl Schinas novinářům v Bruselu.

Minulý čtvrtek vládnoucí polská strana Právo a spravedlivost zveřejnila návrh zákona o odvolání soudců Nejvyššího soudu s výjimkou těch, které na postu ponechá ministr spravedlnosti. Opozice návrh odsoudila a označila ho za vyhlášení státního převratu. Bawołeková ve stejný den vznesla tuto otázku na brífinku Evropské komise a požádala zástupce rady eurokomisařů o reakci na situaci s demokracií v zemi.

„Evropská komise sleduje vývoj situace s velkými obavami,“ dodal Schinas a upřesnil, že otázku rada eurokomisařů projedná 19. července.

Ústavní krize v Polsku vypukla v prosinci 2015, kdy prezident Andrzej Duda schválil novelu zákona o Ústavním soudu, který v zemi vyvolal spory a kritiku ze strany opozice.


Není zde článek celý?