Porošenko na palubě zastaralé vlajkové lodi opět přislíbil vstoupení do NATO

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil na palubě vlajkové lodi ukrajinské flotily fregaty Hetman Sagajdačnyj, že má Kyjev v plánu vrátit do jednání otázku o vstoupení země do NATO. Promluvil o tom v Oděse během ceremonie k příležitosti zahájení ukrajinsko-amerického vojenského cvičení Sea Breeze, uvádí portál Strana.

„Náš záměr vrátit na program otázku o plánu činností ohledně členství v NATO a přiblížení obranného průmyslového sektoru ke standardům aliance, průzkumem obecného mínění potvrzená velká podpora takové strategie. Vše tohle nasvědčuje, že námi vybraný směr je správný a bezalternativní,“ oznámil Porošenko.

Ukrajinský prezident podepsal 6. července zákon, který stanovuje vstoupení republiky do NATO jedním z klíčových faktorů státní politiky země.

Hetman Sagajdačnyj je vlajkovou lodí Ukrajinského námořnictva. Fregata byla spuštěna na vodu v březnu roku 1992. V červnu viceadmirál Ukrajinského námořnictva Sergej Gajduk řekl, že v roce 2018 uplyne lodi lhůta jejího používání. Podle něj je hlavním problémem to, že byly dieselové generátory vyrobeny v Rusku a ukrajinské podniky nemohou provést pravidelnou opravu patřičným způsobem.


Není zde článek celý?