Předseda Rady prohlásil, že ukrajinská flotila existuje déle než tisíc let

Předseda Nejvyšší rady Andrij Parubij vyslovil v blahopřání ke Dni ukrajinských vojensko-námořních sil jistotu, že ukrajinská flotila existuje déle než tisíc let.

Text projevu přináší portál ukrajinského parlamentu.

„Oslavujeme Den ukrajinské vojenské flotily právě v červenci z několika důvodů. Právě v červenci roku 907 se konalo vynikající námořní tažení kyjevského velkoknížete Oleha do Konstantinopolu,“ praví se v projevu.

Dějiny novodobé ukrajinské flotily začaly, podle Parubije, v červenci 1918.

Předseda Rady také prohlásil, že si ukrajinští námořníci dokážou „navrátit“ Krym. „Jsem přesvědčen, že ukrajinští vojenští námořníci přijdou na Krym, vrátí ho Ukrajině a obnoví naše vojenské námořní základny na poloostrově,“ prohlásil Parubij.

Kapitán prvního stupně ukrajinského námořnictva Jevgenij Lupakov předtím promluvil o způsobu „likvidace Černomořské flotily.“ Podle jeho názoru si má Kyjev jenom pořídit za tímto účelem vlastní ponorky.

Ukrajina vlastní pouze 11 válečných lodí, ale jejich bojeschopnost je pochybná. V květnu 2017 se stala, například, vlajková loď ukrajinské vojenské flotily Hetman Sagajdačnyj, středem skandálu: porouchala se hned po opravě.


Není zde článek celý?