RF poskytla partnerům plán překonání problému Korejského poloostrova

RF připravila plán překonání problému Korejského poloostrova a navrhuje USA zřeknutí se zhoubné logiky eskalace situace a postupný pohyb, krok za krokem, k zmírnění napětí, prohlásil náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov.

„Máme jisté nápady v podobě konkrétního plánu, o který jsme se podělili s účastníky daného procesu. Navrhujeme USA, aby se vzdaly zhoubné logiky eskalace, když na krok jedné strany odpovídá druhá stejným, který má zvýšit nátlak na tuto stranu. V důsledku ale vzniká spirála stupňování, z které se nedá snadno vysvobodit. Proto je třeba především se zastavit, dosáhnout jistého statusu quo, a dál jít podle metodologie postupného zmírnění napětí a zvýšení dynamiky v hledání politických rozuzlení,“ řekl Rjabkov v interview pro list Izvestija.

Podle jeho slov, vyzývá Moskva USA, aby se „zapojily do této práce,“ i když chápe, že s ohledem na mnohaletou kampaň démonizace KLDR je pro Američany těžké odpoutat se od této logiky nátlaku.

„Jenže je to cesta bez alternativy. Nátlak může nakonec přerůst v srážku. Byla by to katastrofa pro tak významný pro všechny region,“ dodal Rjabkov.

Náměstek ministra zahraničí RF Igor Morgulov sdělil předtím agentuře RIA Novosti, že Moskva vyvinula cestovní mapu překonání problému KLDR a je ochotna projednat ji s partnery. Podle jeho slov jedná Moskva „zkoordinovaně s čínskými partnery.“

Čínské MZV uvítalo návrh Ruska a prohlásilo, že návrh Číny ohledně „dvojího zamrazení,“ raketových jaderných pokusů v KLDR a americko-jihokorejských vojenských cvičení, a na „paralelní postup“ k denuklearizaci a nastolení míru a bezpečnosti v tomto regionu, je s touto cestovní mapou totožný.


Není zde článek celý?