Rogozin řekl, proč je pro státy výhodný nákup ruských MS-21

Vicepremiér RF Dmitrij Rogozin v rozhovoru pro RIA Novosti oznámil, že pro jiné státy je výhodné nakupovat ruské letadlo MS-21, protože získají letoun, který se stane jejich suverénním majetkem a vyhnou se hrozbě odpojení celé palubové elektroniky západním výrobcem.

Podle Rogozina do exportních objednávek vždy zasahuje politika. „Přední západní výrobci v mnohém diktují pravidla leteckého trhu a politicky ovlivňují kupce v zemích třetího světa,“ podotkl vicepremiér.

„Jestli státy třetího světa chtějí získat letadlo, které bude jejich suverénním majetkem, kterému mávnutím politické hůlky západní výrobci satelitem neodpojí veškerou palubovou elektroniku, je pro ně lepší získat letadlo, které je technicky vhodnější a pro letecké společnosti zajímavější,“ řekl Rogozin.

„A pokud mluvíme o politickém vztahu, je spojený se zemí. Výrobci, kteří mají plnou suverenitu v otázkách prodeje a předání technologií. Proto si myslím, že MS-21 je budoucnost,“ oznámil vicepremiér.

MS-21 je typ ruských dopravních letounů nové generace, který má konkurovat Airbusu 320 a Boeingu 737 a nahradit sovětské letouny Tu, Jak a An. Nová letadla jsou určena pro přepravu 211 cestujících.

Jedná se o první ruské letadlo s křídlem vyrobeným z kompozitních materiálů, jež zlepšují aerodynamické vlastnosti. Inovační konstrukce motorů snížila spotřebu paliva, škodlivé emise, hlučnost a zajistila vysokou cestovní rychlost. Díky moderním kompozitním materiálům se podařilo znatelně snížit váhu letadla.

Výroba nových letadel umožní ruským leteckým společnostem rozšířit svůj letecký park a nekupovat letadla v cizině. Očekává se, že prvních 50 letadel zakoupí společnost Aeroflot. První dodávky se plánují na přelomu 2018/2019.


Není zde článek celý?