Síla supervelmocí jako podání ruky: Putin a Trump – rovný s rovným

Už nikdo nemůže být na pochybách, že v současném světě jsou znovu dvě supervelmoci. V takovém napětí jako před letošním summitem G20 se schůzka lídrů Ruska a Spojených států neočekávala od rozpadu Sovětského svazu.

Ačkoliv pět ze zemí G20 překovává Ruskou federaci v počtu obyvatel (plus EU) a přestože Rusko zdaleka nepatří mezi ekonomické obry, význam země vedené Vladimirem Putinem je v dnešním světě plně paritní s významem USA.

Žádné ze setkání v rámci G20 nemělo takovou váhu jako setkání Vladimira Putina s Donaldem Trumpem – a žádné nebylo tak napjatě očekávané, přestože se v Hmaburku sešly hlavy dvaceti nejvýznamnějších zemí světa.
Oba prezidenti supervelmocí se před summitem pokusili o demonstraci síly v místě jejich současného střetu: v Sýrii.
Trumpovy výhrůžky úderem na syrské síly kvůli „použití chemických zbraní“ zůstaly naprosto bezzubými poté, co Syřané ve spolupráci s Ruskem a armádou nezávislých publicistů na celém světě dokázali informacemi o chystané „falešné vlajce“ sebrat Američanům jakoukoliv záminku.
Dojem z Trumpova burácení nakonec definitivně zničil severokorejský vůdce Kim Čong-un, který testem mezikontinentální rakety pár hodin před odletem amerického prezidenta do Evropy udělal z Trumpa chromou kachnu.  
Demonstraci síly provedl také ruský prezident: ačkoliv čtyři vybrané cíle v Sýrii mohl nechat zlikvidovat levným a efektivním ruským způsobem – „hloupými bombami usměrněnými chytrou navigací“ – přikázal použití nejmodernější stealth superzbraně: střel s plochu dráhou letu Ch-101 vypálených ze strategických bombardérů vzdálených tisíc kilometrů od cílů. Datum: 5. července.
Kýžený den nastal 7. července. Oba vůdci si nemají co vyčítat, pokud jde o sílu stisku ruky – Trumpův je pověstný a lámající se Obama s křečí ve tváři při podání ruky s Vladimirem Putinem byl taky dostatečně výmluvný. Tento moment setkání Putina s Trumpem byl evidentně bez převahy.

Hovořit o obsahu setkání zatím nemá příliš smyslu, protože detaily dvouapůlhodinového jednání zveřejněny nebyly.
Přesto stojí za zmínku přinejmenším dvě věci: Donald Trump a Vladimir Putin se dohodli na příměří na jihozápadě Sýrie, u hranic s Jordánskem. Ačkoliv zde ilegálně působí americké jednotky a jimi vycvičené síly, na dodržování klidu zbraní bude dohlížet… ruská vojenská policie.
Druhý postřeh se týká Ukrajiny. Zde se Rusko a USA dohodly na vytvoření přímého „komunikačního kanálu mezi zástupcem Ruské federace a zástupcem Spojených států“. Přestože má být toto opatření realizováno „na základě minských dohod“, vzkaz Trumpa Ukrajincům je jasný. A svědčí o tom, že Porošenko mohl ukrajinské daňové poplatníky klidně ušetřit nákladů na svou nedávnou návštěvu Bílého domu.
Zatím to vypadá docela dobře.

Geo, Eurasia24.cz
Foto: Kremlin.ru

loading…

Není zde článek celý?