Smrt čínského disidenta: Hrad podle Ovčáčka kondoluje jen hlavám států. Opět lež

Čeští, ale i světoví politici se vyjadřují ke smrti známého čínského disidenta Liou Siao-poa, nositele Nobelovy ceny a člověka, kterého čínská vláda nenechala, aby se léčil v zahraničí. Vyjádřil se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, předseda vlády Bohuslav Sobotka, ze zahraničí například americký prezident Donald Trump. Zato Pražský hrad mlčí – a bude mlčet i nadále, protože tvrdí, že mu podobná věc nepřísluší.

„Nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po zasvětil svůj život prosazování a ochraně hodnot demokracie, lidských práv a spravedlnosti,“ píše Sobotka v kondolenci, která byla zaslána vdově po zesnulém muži. „Pociťujeme proto hluboký zármutek nad ztrátou vašeho manžela, který ztělesňoval odvahu a lidskost a jenž se mimo jiné inspiroval odkazem bývalého českého prezidenta Václava Havla,“ dodal premiér.

Ministr zahraničí se mj. vyjádřil na svém Twitteru: „Liou Siao-po si získal velký respekt statečností, se kterou žil a myslel. Lze pouze smeknout a vzdát mu hold,“ napsal Zaorálek.

Pražský hrad ale žádné stanovisko nevydá. „Prezident republiky kondoluje hlavám státu, předseda vlády kondoluje premiérům, předseda senátu kondoluje předsedům senátu atp. A toto pravidlo funguje všude na světě. Žádnou nótu zasílat nebudeme,“ napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jenže to není tak úplně pravda, jak napovídají oficiální stránky Hradu. Například 30. května 2017 kondolenční telegram Emilii Benes Brzezinski v souvislosti s úmrtím jejího manžela, politologa Zbigniewa Brzezinského. Není na tom nic neobvyklého, namátkou Zemanův předchůdce Václav Klaus zaslal v roce 2011 kondolenční dopis paní Sukové, vdově po zesnulém houslovém virtuosovi Josefu Sukovi.

Ostatně – kvůli smrti čínského prezidenta se ozval i Donald Trump, ke kterému se Zeman vehementně hlásí. „Prezident Donald J. Trump byl hluboce zarmoucen zprávou o skonu držitele Nobelovy ceny míru a prominentního čínského politického vězně Liou Siao-poa. Prezidentova upřímná soustrast míří za Liou Siao-poovou manželkou, Liou Sia, a za jeho rodinou a přáteli. Básník, učenec a statečný obhájce Liou Siao-po zasvětil svůj život cestě za demokracií a svobodou,“ napsal v kondolenci.

Není zde článek celý?