Soud ve věci havárie letadla MH17 v Donbasu se bude konat v Nizozemí

Soud ve věci havárie malajsijského letadla Boeing MH17 se bude konat v Nizozemí, uvádí se na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Zdůrazňuje se, že takové rozhodnutí společně přijaly země mezinárodní vyšetřovací skupiny (JIT — Belgie, Nizozemí, Ukrajina, Malajsie, Austrálie).

„To znamená, že spolupráce mezi sdruženými zeměmi bude pokračovat i v období soudního stíhání“, uvádí se ve zprávě. Datum prvního zasedání není uvedeno.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už prohlásil, že Kyjev poskytne Amsterodamu „maximální pomoc k potrestání viníků“.

Země JIT také uvažovaly o variantě vytvoření mezinárodního tribunálu pod záštitou OSN, ale Rusko zablokovalo tento návrh v Radě bezpečnosti v roce 2015.

Boeing 777 havaroval na východě Ukrajiny 17. července 2014. Na palubě bylo 298 lidí, většina z nich byli občané Nizozemí. V referátu mezinárodní vyšetřovací skupiny se tvrdí, že Buk, který zasáhl Boening, byl dopraven z Ruska a potom navrácen zpět.

Na ruském MZV hovořili o předpojatosti vyšetřování, jehož závěry jsou založeny pouze na údajích, získaných od Ukrajiny. Experimenty koncernu Almaz-Antej, předního závodu na výrobu systémů PVO včetně komplexů Buk, také potvrzují, že Boeing byl sestřelen z území, nacházejícího se pod kontrolou ukrajinské armády.


Není zde článek celý?