Sputnik zjistil, kolik berou bojovníci IS

Federální policie Iráku našla v západní části Mosulu účetní listiny, obsahující informaci o výši mezd bojovníků Islámského státu v roce 2016. Unikátní dokument má k dispozici Sputnik Arabic.

Mzdy byly valorizovány v závislosti na rodinném poměru bojovníka IS a počtu jeho dětí. Nejnižší mzdu dostávali svobodní — 72 dolarů nebo 95 iráckých dinárů. Přitom část peněz (40 dolarů) šla na účet plateb za potraviny a na ruku vydali bojovníkovi 32 dolarů, vyplývá z dokumentu.

Jakýsi Abu Djana z batalionu imana at-Tamarzi, který má ženu a tři děti, dostal 184 dolarů a uvedenému v dokumentech Abu Násirovi, majícímu ženu a šest dětí, vyplatili 256 dolarů. Ukázalo se také, že všichni bojovníci, nezávisle na jejich rodinném stavu, dostávali na potraviny kolem 40 dolarů.

Jak sdělil agentuře zdroj v Mosulu, v závislosti na okolnostech se mohla výše výplat lišit, ale celkově byla dodržována zásada růstu mezd úměrně počtu žen a dětí. Přitom částka nepřesahovala 300 dolarů. Uvedl také, že zvýšené mzdy dostávali demobilizovaní invalidé, zranění během útoků mezinárodní koalice nebo teroristických útoků na podmiňovaných automobilech.

Další zdroj Sputniku Arabic uvedl, že bojovníci, kteří odjeli do Turecka před začátkem operace, zaměřené na osvobození Najnavy, přišli o všechny výplaty kvůli ekonomické krizi v organizaci. Finanční problémy začaly u bojovníků po ztrátě kontroly nad ropnými ložisky ve městě Al-Kajara v říjnu minulého roku.

Bojovníci ve vedoucích funkcích dostávali k běžné mzdě peníze z prodeje majetku vyloupených domů. Zdroj agentury sdělil, že mzdy vedení v IS dosahovaly před porušením plateb minimálně 500 dolarů. Uvádí se, že „knížata IS“ se stravovali v oddělené kuchyni, kde byla vždy podávána nejlepší irácká jídla.


Není zde článek celý?