Svět kondoluje disidentově vdově, Zeman se zatím schází s Číňany

Miloš Zeman považuje Čínu za spásu pro české hospodářství a komunistický režim v Pekingu (právě tak jako ten Putinův v Moskvě) za vzor demokracie. Na snímku Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | FOTO: ČTK

Znáte to. Řeknete si, že už nemůže být hůř – a ono vždycky je. Prezident Miloš Zeman je v tomto ohledu naprostá jistota, jelikož své funkční období zahájil chvílí, při které málem pozvracel korunovační klenoty, a od té doby nikdy neuplynulo víc než několik týdnů, aby neudělal novou ostudu, někoho neurazil a tak dále. Je to člověk zjevně věrný své tradici, a tudíž pokračuje i v těchto dnech.

Pražský hrad zarytě mlčel k úmrtí čínského disidenta. Jak víme, smrt někoho takového hradnímu osazenstvu nevadí, což ale není možné veřejně přiznat, a tak Jiří Ovčáček vymyslel takzvané pravidlo správné kondolence – hlava státu kondoluje pouze jiným hlavám států. Ač to neplní ani sám Zeman, jako odpověď to posloužilo. Mlčení by ale stejně trvat muselo, protože právě dnes na Hrad přijíždí čínská delegace a to by se tamním obyvatelům před velmocí velmi špatně plazilo. A když se plazíte málo, nedostanete peníze na volební kampaň, která se kvapem blíží a která navíc vzhledem k psychickému a fyzickému stavu prezidenta nevypadá dobře.

Zeman přijímá delegaci u příležitosti počátku China Investment Forum 2017 a vede ji stylově člen politbyra Komunistické strany Číny Liou Jün-šan. Prezident se v tentýž den zúčastní také galavečera a můžeme si být jisti, že tentokrát nebude unavený a žádný program rušit nebude, jak se to děje například na summitu NATO nebo ve chvíli, kdy by si měl jít připomenout atentát na Reinharda Heydricha.

Opět se tak u nás bude navazovat na projekt Hedvábné stezky a domlouvat investice, které nakonec neproběhnou. Doufejme, že tentokrát nebudou Čechy napadat navezení čínští mávači, ale možné je ostatně všechno.

Je ostuda, kam Zeman českou zahraniční politiku posouvá, vláda by mu v tom měla bránit. Kondolence vdově po zemřelém disidentovi rozhodně nestačí.

Není zde článek celý?