Turecký provládní list vydal článek proslavující čečenského teroristu

Turecké provládní noviny Yeni Akit uveřejnily v úterý článek, který proslavuje čečenského teroristu Šamila Basajeva v souvislosti s výročím jeho smrti.

Jak uvádí list, v den 11. výročí likvidace Basajeva lidé „nad ním truchlí“ a „vzpomínají na něj s milosrdenstvím a vděkem“. List připomíná jeden z jeho teroristických útoků, který Basajev spáchal v roce 1991, kdy unesl ruské dopravní letadlo a přinutil ho přistát v Ankaře. Podle listu ho tato akce „proslavila na celý svět“.

Uvádí se i několik jeho výroků, ve kterých se chlubí tím, že během jednoho dne ozbrojenci pod jeho velením zabili 300 ruských vojáků a snaží se ospravedlnit jeden ze svých nejkrvavějších útoků — obsazení nemocnice v Buďonnovsku v roce 1995.

Basajev byl jedním z vůdců čečenských radikálních islamistů a organizátorem řady teroristických útoků, který byl aktivně zapojen do války v Čečensku a osobně zabíjel lidi. Podle údajů ruských tajných služeb Basajev stál za největšími a nejkrvavějšími teroristickými útoky v Rusku včetně útoku na Dubrovce (zemřelo přes 120 rukojmí), obsazení školy v Beslanu (zemřelo přes 300 osob) a vraždy čečenského prezidenta Achmata Kadyrova.


Není zde článek celý?