Unikátní ruský létající automobil-obojživelník bude předveden na МАКS-2017

Na letecko-kosmickém salonu MAKS 2017 v Žukovském se koná premiéra unikátního ruského létajícího obojživelného automobilu BORTS Triton. Uvádí to tisková služba vědecko-výrobní společnosti Letecko-kosmické technologie.

Begalet Triton je dvoumístný terénní obojživelník. Po souši se pohybuje jako elektromobil, ve vzduchu jako letadlo s měkkým křídlem a po vodě jako hydroplán. V zadní části auta je instalována desetilopatková tichá vrtule.

Délka modelu tvoří 2,95 metrů, výška — 2,24 metrů, šířka — 1,9 metru. Triton dosahuje maximální rychlosti až 100 km za hodinu a může jet po zemi na elektrický pohon — 100 km, po vodě a ve vzduchu — 400 km. Může dosáhnout výšky 4200 metrů.

Projekty automobilu-obojživelníku byly zpracovávány v rámci konsorcia, jehož hlavními členy jsou vědecko-výrobní společnost Letecko-kosmické technologie, akciová společnost Elektroautomatika a akciová společnost Aerosalon za podpory Národní technologické iniciativy.

Generální ředitel a letecký konstruktér vědecko-výrobní společnosti Letcko-kosmické technologie Alexandr Begak uvedl, že důležitým úkolem je vytvoření konkurenceschopného výrobku, určeného i pro světový trh i pro upevnění vedoucího místa Ruské federace jako země, vyrábějící podobnou vysoce technologickou moderní techniku.

„Realizace projektu se stala možnou díky tomu, že v zemi je věnována pozornost hledání nových perspektivních obchodních aktivit, které v budoucnosti přerostou do nutných investičních projektů“, zdůraznil Begak.

Hovořil také o plánech provést zkušební expedici od Elbrusu do Moskvy a vyzkoušet BORTS Triton v přirozených podmínkách a také se setkat se zainteresovanými odborníky skupin Aeronet, Spejsnet, Marinet a Avtonet v regionech.

Uvádí se, že v současné době probíhá práce, týkající se výběru klientů.

Návštěvníci letecko-kosmického salonu MAKC-2017 mohou uvidět ještě jeden projekt koncernu — nákladní bezpilotní stroj BAS JURIK. Tento systém je určen k pátrání po lidech a jejich záchraně, operativní dopravě nákladů, a to i mimořádně cenných.
Kromě prací, obvyklých pro bezpilotní letadlo, je nový dron BAS JURIK schopný provádět mimořádnou vzdušnou evakuaci zraněného do vzdálenosti několika kilometrů od události.


Není zde článek celý?