Ústavní komise Ukrajiny se chystá změnit status Krymu

Ústavní komise Ukrajiny se na zasedání 5. července chystá potvrdit návrhy ve věci statusu Krymu, který se stal ruským regionem po referendu provedeném v březnu roku 2014.

Experti navrhují odmítnout v Základním zákoně termín „republika“ a změnit ho na „krymsko-tatarskou autonomii“, řekl RIA Novosti poslanec Radikální strany a člen komise Jurij Čižmar.

Ústavní komise Ukrajiny uprostřed května vytvořila pracovní skupinu pro vytvoření návrhu na změny a dodatky k ústavě Ukrajiny vůči Autonomní republice Krym. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na to prohlásil, že Kreml nevěnuje pozornost prohlášením zahraničních lídrů vůči ruským regionům.

„Termín „republika“ ukazuje na federalizaci, kterou dnes nemůžeme zavádět z vnitřních a vnějších důvodů. Proto termín republika vyjímáme ze všech článků ústavy. Ve všech článcích bude „Autonomní republika Krym“ nahrazena „krymskou autonomií“ nebo „krymsko-tatarskou autonomií“, ne jako forma územního zřízení, ale jako forma nacionálně-kulturního rozvoje, forma realizace práva domorodých obyvatel na sebeurčení,“ řekl Čižmar v pondělí.


Není zde článek celý?