Už víme, o čem Zaorálek sní, když náhodou spí. Že je buldog a dostane 25 procent

Lubomír Zaorálek se vyjádřil, že by rád, aby ČSSD měla v říjnových volbách do sněmovny 25 procent hlasů. Zatím se potácí kolem deseti. Jak toho dosáhne? Sáhl pro přirovnání do zvířecí říše. „Kdo mě zná, ví, že jsem buldok. A až tohle dokážu, tak začne skutečná bitva o to, kdo vyhraje ve volbách.“

Jenže to by znamenalo dotáhnout ANO, které má podle CVVM za červen preference 23 procent a ČSSD devět, podle volebního modelu (ti, kdo by k volbám skutečně šli), má ANO 34 procent a ČSSD 14 procent. Volební model vypovídá samozřejmě o podobě voleb o mnoho více, protože naznačuje složení budoucí sněmovny. Takže nějakým zázrakem by se muselo Zaorálkovi podařit někde získat více než 20 procent. Jenže kde je brát? Jedině zřejmě u ANO nebo komunistů, kteří už podle volebního modelu sociální demokracii předběhli o dvě procenta.

CVVM
Je pravda, že tento průzkum dělalo CVVM na vzorku 523 respondentů, což je skutečně málo a o reprezentativitě tady můžeme pochybovat, ale na tom, že socialisté na tom nejsou dobře, se shodují více méně všechny průzkumy.
Má ČSSD nějakou šanci výsledek vylepšit? Alexandr Mitrofanov píše v Právu o ANO a sociální demokracii: „Tyto strany se perou o stejnou skupinu. Sociologové opakovaně upozorňují, že jde převážně o starší lidi s nižším vzděláním a nekomplikovanou představou o komplikovaném provozu společnosti.“

Právě na takové zabírá to, čemu se říká trochu vznešeně populismus, lépe řečeno dodávání snadno stravitelného krmiva pro prosťáčky. Babiš marketing krmení ovládá, respektive ovládají ho ti, co mají v rukou jeho obraz pro veřejnost. On sám o sobě je bez návodu k použití sebe samého dost bezradný. Propadá hysterii a není schopen odpovídat na otázky. Proto se vyhýbá přímé konfrontaci s protivníky jako myš kočce, protože by to prohrál. Je to stará a osvědčená taktika. Putin a Zeman to dělají stejně. Vychází mu to.

Pokud chce Zaorálek aspoň trochu zazářit, musel by nějak najít způsob, jak se s Babišem střetnout v médiích a to v takových, která mají nějakou sledovanost. Jenže násilím tam Vůdce lidu nikdo nedostane. Poslední možnost bude snad před volbami, kde už by Babišova neúčast v debatách působila trapně.

Jak správně připomíná Alexandr Mitrofanov, programy stran nikdo nečte. Lidé by měli selským rozumem pochopit, že rušení senátu a snižování počtu poslanců a paralyzování zastupitelstev neznamená více demokracie, ale bere to ve skutečnosti lidem moc spolurozhodovat o podobě země. Moc pak bude patřit Babišovi a jeho klice a ti všichni stát (rozuměj občany) pěkně podojí a jinak z toho nebude mít nikdo nic. To by se mělo Babišovi vmést do tváře. Až se odváží ji ukázat jinde než na Twitteru.

Není zde článek celý?