V nacionalistickém projevu ve Varšavě požadoval Trump obranu "naší civilizace"

Trump před cestou do Hamburku na summit skupiny G20 varoval před terorismem, byrokracií, a likvidací tradic. Podpořil tak stranu Právo a spravedlnost: „Američané, Poliáci a národy Evropy si cení individuální svobody a suverenity,“ řekl. „Musíme bojovat proti silám, které ohrožují tyto hodnoty a snaží se zlikvidovat pouta kultury, víry a tradice, která nás činí tím, čím jsme.“

Podle zpráv z polského tisku přilákaly Trumpa do Varšavy přísliby, že se mu tam dostane nadšeného přijetí. Polská vláda zaplatila za dopravu svých stoupenců z venkovských oblastí a Trump přivítal dav jejích fundamentalistických stoupenců na jednom z menších varšavských náměstí. Dav  před Trumpovým projevem skandoval své sympatie vůči němu a odsuzoval „zloděje“ a „zrádce“, opoziční politiky, když se dostavili na náměstí do vyhrazeného prostoru.

Trumpův projev byl opakovaně přerušován skandováním „Donald Trump“ a „USA“, i když méně pozitivně bylo přijato, že Trump pochválil Lecha Walesu, bývalého disidenta, prezidenta a nositele Nobelovy ceny míru, za jeho příspěvek ke svobodě Polska. Strana Právo a spravedlnost odsuzuje Walesu jako zrádce a údajného komunistického udavače.

Trump poprvé uvedl, že podporuje článek 5 smlouvy NATO, který zavazuje všechny členské státy k pomoci každému napadenému členu NATO. Požadoval však větší finanční příspěvky od států pro Severoatlantickou organizaci.

Trump opakovaně varoval před islamistickým terorismem: „Naše hranice budou uzavřeny extremismu a terorismu,“ řekl. Výjimečně kritizoval Rusko za „destabilizaci Ukrajiny a jiných částí světa“. Tvrdil, že Putin podporuje „nepřátelské režimy včetně Sýrie a Íránu“.

Požadoval také boj proti byrokracii.

Na varšavském Paláci kultury ze stalinské éry vyvěsila opozice transparent: „Ne Trumpovi, ano Paříži“ v souvislosti s pařížskou dohodou o boji proti globálnímu oteplování.

Některým Trumpovým stoupencům, přivezeným z venkova, vadilo, že náměstí zaplnili papalášové a oni sami museli stát ve vedlejších ulicích.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Není zde článek celý?