V Nejvyšší radě navrhli alternativu vízovému režimu s Ruskem

Poslanec Nejvyšší rady Anton Heraščenko je toho názoru, že místo vízového režimu s Ruskem je třeba zavést registraci přijíždějících občanů Ruska na „speciálních webových stránkách“. Prohlásil to ve vysílání televize 112 Ukrajina.

„Můžeme zavést nikoli vízový režim, ale varování o tom, kdo k nám přijíždějí, a registraci na webových stránkách“, řekl a podotkl, že včasná prověrka občanů, kteří do země přijíždějí, je hlavním způsobem „boje proti terorismu a diverzím“.

Podle jeho slov bude vízový režim „možno a nutno“ zavést, kdy bude Ukrajina na to připravena.

Kyjev už nejednou prohlásil, že Ukrajina prý musí zavést víza pro Rusy. Mj. v červnu tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany a bývalý zástupce ukrajinského prezidenta vyzval k co nejrychlejšímu vyřešení této otázky a k „budování hranice na východě“.

Zástupkyně ukrajinského prezidenta v Nejvyšší radě Irina Lucenková ze své strany podotýkala, že zavedení vízového režimu přinese Ukrajině více problémů než výhod. Podle jejích výpočtů bude zemi tato iniciativa stát nejméně 1,5 až 2 miliardy USD.

V roce 2014 byly z iniciativy Heraščenka zřízeny webové stránky Mírotvůrce, na nichž se zveřejňují údaje o lidech, kteří se pokládají za „agenty Kremlu“ a „nepřátele Ukrajiny“. Kromě toho byly na těchto webových stránkách zveřejněny osobní údaje novinářů akreditovaných v DLR a LLR a také četných ruských herců a hudebníků.


Není zde článek celý?