V Polsku byla nalezena bomba z druhé světové války

V neděli bude z polského města Białystok a gminy Suprašl (gmina je nejmenší administrativní jednotka v Polsku) evakuováno kolem 10 tisíc obyvatel, aby mohlo dojít k operaci s cílem vyvézt velkou leteckou pumu z druhé světové války, uvádí televize TVN24.

„Během stavebních prací se našla asi půltunová puma z druhé světové války. Své domovy budou muset opustit obyvatelé 60 ulic Białystoku v okolí 1,3 kilometrů od místa nálezu pumy (jedná se o téměř 7300 osob),“ uvádí televize.

Starosta Białystoku Tadeusz Truskolaski na tiskové konferenci prohlásil, že místním obyvatelům teď žádné nebezpeční nehrozí, ale přiznal, že k němu může dojít během jejího převozu.

Všechny ulice v dotčené oblasti budou uzavřeny a dojde i k přerušení dopravy na silnici vedoucí k hraničnímu přechodu mezi Polskem a Běloruskem ve vesnici Bobrowniki. Úřady již určily sedm škol v Białystoku a ve dvou gminách Suprašle, kam budou převezeny evakuované osoby.

Podle odborníků nalezená letecká puma váží 500 kilogramů, z nichž 220 kilogramů připadá na samotnou trhavinu. Velitel pyrotechniků, kteří mají pumu zlikvidovat, Mariusz Kujawa uvedl, že většina výbušnin z druhé světové války, které se objevují během stavebních prací, váží dvakrát méně.

Dále uvedl, že na místo nálezu již dorazila speciální technika z ženijního praporu na základně v Ořiši. Pumu vyzvednou pomocí jeřábu a umístí ji na speciální vozidlo, které ji dopraví na polygon v Ořiši, kde dojde k její kontrolované explozi.


Není zde článek celý?