V Polsku uvedli, za jakých podmínek budou nakupovat energetické zdroje od USA

Polsko bude nakupovat energetické zdroje od USA pouze za výhodných podmínek, řekl polský vicepremiér Mateusz Morawiecki v interview pro agenturu PAP.

Polsko nedávno obdrželo od USA první tanker zkapalněného zemního plynu a teď chystá uzavření dlouhodobé smlouvy.

„Vše musí být pro nás výhodné a finančně odůvodněné“, řekl polský vicepremiér.

„Politika diversifikace dodávek plynu, prováděná naší vládou, znamená, že ho hledáme u stále většího počtu dodavatelů. Během nejbližších pěti let chceme získat absolutní energetickou nezávislost Polska. Proto jednáme kromě jiných i s našimi přáteli v Dánsku, Norsku a ve Spojených státech amerických o nové mapě energetické bezpečnosti naší země“, řekl Morawiecki.

Je přitom přesvědčen, že „cena plynu, přivezeného z USA, bude konkurenceschopná a bude nám vyhovovat“. „Jsem přesvědčen, že společnost PGNiG, odpovědná za obchodní jednání, získá velmi dobré smluvní podmínky“, řekl Morawiecki.

Připomněl také, že Polsko se chce stát plynovým centrem v oblasti. „Jako největší stát Střední a Východní Evropy samozřejmě myslíme na energetickou bezpečnost nejen Polska, ale i dalších zemí, patřících k iniciativě Třímoří a také například Ukrajiny.

Chceme být partnerem, který bude skutečně napomáhat diversifikaci zdrojů dodávek energetických zdrojů pro země naší oblasti. V perspektivě 5-10 let se Polsko může stát regionálním centrem rozdělování plynu za hranicemi Ruska, ale vše záleží na kooperaci s našimi přáteli v iniciativě Třímoří a na ekonomických podmínkách“, řekl vicepremiér.

„Naše aktivita v oblasti budování regionální energetické bezpečnosti není zaměřena proti našim evropským spojencům, protože cílem evropské energetické politiky je už mnoho let diversifikace dodávek plynu, a ne monopolizace těchto dodávek“, uzavřel.

Rating zemí Evropy podle ceny elektrické energie pro obyvatelstvo
Rating zemí Evropy podle ceny elektrické energie pro obyvatelstvo

Není zde článek celý?