V ruské Dumě se vyjádřili k prohlášení polského MZV ohledně Ukrajiny a Bandery

První místopředseda výboru ruské Dumy pro mezinárodní otázky Dmitrij Novikov poskytl televizi RT komentář k prohlášení polského ministerstva zahraničí, podle kterého Varšava může vetovat vstup Ukrajiny do EU, pokud bude Kyjev nadále oslavovat kult Stepana Bandery.

„Před nedávnem polský Sejm schválil novelu zákona o dekomunizaci, který je sám o sobě špatný, jež vytváří legislativní rámec pro demolici sovětských pomníků — pomníků těm, kdo padl při obraně Polska a kdo ji pomohl osvobodit od fašistických okupantů. Tudíž válkou se sovětskými pomníky Poláci nepřispívají k plnohodnotnému zhodnocení dějin druhé světové války a zločinů fašismu,“ uvedl Novikov.

Podle něj, „přestože Poláci mají oprávněné námitky vůči Ukrajině, měli by se postarat o to, aby u sebe doma měli rovněž všechno v pořádku“.

Přitom Novikov dodal, že ospravedlňování Bandery je na Ukrajině v plném proudu, což se projevuje i tím, že dochází k přejmenování ulic, což je pro Polsko velmi bolestivý faktor vztahů s Ukrajinou. Proto podle něj prohlášení polského ministerstva zahraničí „je zcela pochopitelné“ a oprávněné.


Není zde článek celý?