Více než půl milionu Ukrajinců čeká na poskytnutí ruského občanství

Okolo 600 tisíc Ukrajinců čekají na rozhodnutí o poskytnutí ruského občanský, informoval ve středu první náměstek ministerstva vnitra Alexandr Gorovoj.

Ruské zákonodárství počítá se zjednodušením procesem udělení ruského občanství pro rodilé mluvčí ruského jazyka. Ale aby bylo možné toto pravidlo použít, musejí dostat souhlas cizího státu s odchodem z jeho občanství a předložit o tom odpovídající dokument na ruském ministerstvu vnitra.

„Dnes řešení otázky, která je aktuální, od nás očekávají, podle našich výpočtů okolo 600 tisíc Ukrajinců, kteří přijeli na území Ruska, již se integrovali, přivezli děti, zařizují si bydlení. My musíme tohoto rozhodnutí učinit operativně,“ informoval Gorovoj na plenárním zasedání Státní dumy při projednávání úprav, které ulehčují proces získání občanství Ruska pro Ukrajince.

Zmínil statistiku, podle které dostalo ruské občanství v roce 2014 5,5 tisíce občanů Tádžikistánu, ale pouze 55 Ukrajinců. „Ukrajinská vláda schválně neodpovídá a nepřijímá požadavky (o vystoupení z občanství) a dokumenty, které občané Ukrajiny odesílají kompetentním orgánům,“ zdůraznil.

Státní duma přijala ve středu úpravy, které zlehčují proces získání občanství a povolení k pobytu v Rusku pro Ukrajince. Nyní jim bude stačit podepsat prohlášení o tom, že se zříkávají ukrajinského občanství a nebude požadován dokument od ukrajinských orgánů.


Není zde článek celý?