„Židáci“ a výpady proti Západu. Hnutí BOS formoval Zemanův Zbytek

Někdejší komunistický oficír, dnes podnikatel s vazbami na Rusko Zdeněk Zbytek | FOTO: Šumava umírající

Zdeněk Zbytek, který pomohl Miloši Zemanovi vyhrát prezidentské volby, stojí v pozadí nově vzniklého hnutí Bezpečnost odpovědnost solidarita (BOS). Subjekt složený převážně z bývalých příslušníků bezpečnostních složek, včetně předrevolučních, se chce dostat do sněmovny. Podle serveru Aktuálně.cz na čtvrteční konferenci strany o bezpečnosti Česka zaznívala hesla o „Židácích“ a ostrá slova vůči NATO i EU.

Předsedou strany BOS je někdejší příslušník raketového vojska a později bezpečnostní analytik ministerstva obrany Jaroslav Štefec. Muž, který byl kdysi pověřen rozkrytím korupční sítě a jehož kariéru ukončila nelegálně držená zbraň, kterou nalezli policisté ve Štefcově voze. Názory předsedy BOS často prezentují Parlamentní listy. Podle MF DNES stranu formoval člen SPO a předlistopadový velitel tankové divize československé armády Zdeněk Zbytek.

Fórum nazvané „Jsi bezpečná, Česká republiko?“ se konalo minulý týden v pražském hotelu Olšanka. Akce se účastnilo přibližně 150 lidí a místy připomínala spíše setkání neonacistů. „Jsou to Židi, s židákama tu nejsou dobré zkušenosti. Proč je sem tahají? My chceme být Češi,“ ozývalo se podle Aktuálně.cz také z davu.

Mezi hosty byli mimo jiné příslušníci Klubu českého pohraničí. Jeho členy jsou lidé, kteří před rokem 1989 tak zvaně „hlídali“ státní hranice. Pohraničníci mají na svědomí zhruba 300 lidí, které zastřelili při pokusu opustit totalitní Československo. Prezident Zeman jim nedávno za jejich úsilí zaslal zdravici.

Poslaneckou sněmovnu na fóru reprezentoval poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, který v roce 1989 řídil zásahy proti demonstrantům a nyní vede sněmovní podvýbor pro policii.

Konference se účastnil také někdejší ministr Zemanovy vlády Jaroslav Bašta, který podle internetového deníku prohlásil, že by měla Česká republika v protimigračním boji využít bunkry, které postavila na obranu proti Adolfu Hitlerovi ve třicátých letech minulého století.

V hotelu Olšanka vystoupil také Jan Schneider, který nedávno průjezd konvoje NATO přirovnal ke zvacímu dopisu z roku 1968. Akce se ovšem účastnil také první místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu Emil Kulfánek. Nedemokratické fungování svazu minulý rok kritizoval historik Jiří Padevět.

K uhnutí BOS se vyjádřil Luboš Dobrovský, ministr obrany v letech 1990–1992, který Zemanova přítele Zdeňka Zbytka propustil z armády. „Zvolili jsme si politiky typu Zemana či Babiše, kteří dělají všechno pro to, aby oslabili naší demokracii. A v této oslabené demokracii se pak snadno množí struktury jako tato, která mi připomíná Lidové milice nebo SA. Když si to spojím s tím, jak neodpovědně poslanci prosadili ve sněmovně, aby se ozbrojení občané mohli sami rozhodnout, zda zastřelí každého, kdo podle nich ohrožuje náš stát, tak to takovýmto organizacím jen nahrává,“ řekl Dobrovský pro Aktuálně.cz.

Není zde článek celý?