Američané si připomněli, že McCain podporuje neonacisty

Na pozadí skandálu týkajícího se extremní pravice v americkém Charlottesville, vlivný americký deník The Daily Caller připomněl vazby senátora z Arizony, slavného rusofoba Johna McCaina na pravicové nacionalisty na Ukrajině.    

V článku s názvem „Vzpomínka: Jak se McCain setkal a chválil opravdové neonacisty na Ukrajině (Recollection: How McCain Met and Praised True Neo-Nazis in Ukraine)“ deník Daily Caller připomíná, jak se senátor McCain vydal v roce 2013 na Ukrajinu, kde hovořil k tisícům demonstrantů na hlavním náměstí v Kyjevě.

Senátorova návštěva prokázala plnou podporu USA pro tzv. Majdan. V Kyjevě se McCain opakovaně setkal s vůdcem pravicové ukrajinské nacionalistické strany „Svoboda“.

Daily Caller připomněl americkým čtenářům, že strana „Svoboda“ má na Ukrajině určitou váhu a popularitu a v roce 2010 získala ve volbách do parlamentu 10%.

Ale co je zajímavější, publikace zdůrazňuje: „Svoboda“ je také známá díky svému antisemitskému postavení. Po svém založení v roce 1995 bylo logo strany dokonce podobné nacistické svastice. V následujících letech se strana rozdělila, ale přesto zůstává věrná myšlenkám podporujícím ukrajinskou etnickou identitu.

Tyagnibok se také proslavil svými četnými antisemitskými poznámkami. Byl vyloučen z parlamentu v roce 2014 poté, co byl údajně požádán ukrajinským lidem zahájit válku proti „moskevské židovské mafii“. Obě slova – urážky namířené proti občanům Ukrajiny a Rusům židovskému původu, jsou zdůrazněny v americké publikaci a poskytují odkazy na BBC.

svoboda

V roce 2015 Tyagnibok požadoval bojovat proti „židovským“ zákonům na Ukrajině, uvádí se také v článku.

(Fort-russ/ svobodnenoviny.eu Foto: BBC.CO.UK)

Není zde článek celý?