Americký fond podá stížnost kvůli stykům demokratů s Kyjevem

Americký fond připravuje stížnost k Federální volební komisi USA kvůli možnému porušení zákona ze strany Národního výboru Demokratické strany (DNC) při pokusu shromáždit s pomocí Kyjeva kompromitující materiály na oponenta Hillary Clintonové, uvádí The Hill.

Jde o Fond odpovědnosti a občanské důvěry (Foundation for Accountability & Civic Trust, FACT) — neziskovou organizaci založenou v roce 2014 bývalým federálním prokurátorem Matthew Whitakerem.

Zástupci fondu tvrdí, že konzultantka DNS ukrajinského původu Alexandra Chalupová se snažila získat od kyjevských úředníků kompromitující materiál o Paulu Manafortovi, bývalém vedoucím předvolebního štábu Donalda Trumpa.

„Federální zákon a komisí stanovená pravidla zakazují požadovat, získávat nebo přijímat finanční dary nebo jiné cenné předměty od zástupce jiného státu“, uvádí se v dokumentu.

Stížnost FAST je přímo spojena s vyšetřováním uveřejněném počátkem roku v Politico. Z něho vyšlo najevo, že Chalupová se setkávala s vysoce postavenými úředníky na ukrajinském velvyslanectví ve Washingtonu, aby během rozhovorů s nimi získala informace o „stycích“ Trumpa a Manaforta s Ruskem.


Není zde článek celý?