Americký generální prokurátor hovořil o „hrůzostrašném objemu“ úniků tajných informací

Úniky tajných informací do médií a k zástupcům jiných zemí dosáhly hrůzostrašného objemu a přesáhly za půl roku hodnoty za předcházející tři roky, prohlásil americký generální prokurátor Jeff Sessions.

„Tím byly vážně poškozeny zájmy USA i schopnosti tajných služeb“, řekl a dodal, že proces je nutné zastavit.

Sessions hovořil o nutnosti provedení vyšetřování těchto úniků a vyzval vládní představitele, „včetně kongresu, aby odpovědně přistupovali k této otázce“.

Prokurátor také řekl, že obvinění je už sděleno čtyřem podezřelým, ale v zájmu vyšetřování nebude sdělovat podrobnosti. „Ale kultura úniků tajných informací musí být zastavena“, zdůraznil.

Ředitel národní rozvědky USA Daniel Coats prohlásil, že úniky tajných informací do médií ohrozily bezpečnost země, a slíbil, že „najde všechny“, kteří to udělali. Informoval také o tom, že úřad může v budoucnosti zkomplikovat proceduru poskytování přístupu k tajným informacím.

Před časem portál WikiLeaks uveřejnil několik částí balíčku dokumentů CIA. Uvádělo se, že tato publikace bude největším únikem tajných dokumentů zpravodajské služby.

Obsahuje více než 8,7 tisíc dokumentů a souborů, uchovávaných na izolované vnitřní síti Centra pro kybernetickou rozvědku, nacházejícího se ve štábu CIA v Langley (stát Virginie).


Není zde článek celý?