Australský premiér zveřejnil plán ochrany před automobilovými útoky

Australský premiér Malcolm Turnbull zveřejnil v neděli nový plán ochrany frekventovaných míst před teroristickými útoky, informuje televize SBS Australia.

Podle televizní zprávy nařídil premiér přípravu tohoto dokumentu v roce 2016 po útoku v Nice. Věnoval se tomu protiteroristický výbor Austrálie a Nového Zélandu. Plán, který dostal název Australská strategie ochrany frekventovaných míst před terorismem, se zakládá na spolupráci policie, místních rad, státních úřadů a soukromých operátorů v zajištění bezpečnosti veřejných prostranství. Plán byl předán podnikatelům a místním úřadům minulý týden.

Jde o návod k samostatné instalaci ochranných kovových nebo betonových ohrad a jiných konstrukcí, jež mají zabránit automobilovým útokům, na frekventovaných místech včetně stadionů. zastávek veřejné dopravy, obchodních středisek, pubů, klubů, modlitebních míst, turistických pamětihodností, kin, parků, festivalů a pěších zón. Obsahuje také doporučení pro případ chemického útoku a ozbrojeného přepadení.

Podle ministra spravedlnosti Michaela Keenana má tento plán pomoci úřadům a podnikatelům v zajištění „příslušných“ opatření na ochranu před terorismem. „Australané si budou moci zachovat své svobody a svůj způsob života,“ cituje Keenanovo prohlášení list The Sydney Morning Herald.


Není zde článek celý?