Babišovi by ještě před několika lety za Čapí hnízdo hrozil znatelně vyšší trest než nyní

Ještě před rokem 2010 by Babišovi hrozilo za dotační podvod rozsahu Čapího hnízda až dvanáct let vězení. Protože se ale před sedmi lety změnil zákon, podle dnešního paragrafu mu hrozí „jen“ o dva roky méně, tedy deset let. Informoval o tom server Seznam Zprávy.

Podle Seznamu, s odkazem na blog senátora Libora Michálka, Babišovi zastánci zpochybňují práci policie na základě argumentu, že v roce 2008, kdy byl dotační podvod s Čapím hnízdem spáchán, ještě neexistovala v trestním zákoníku klauzule o dotačních podvodech. Tehdy však v zákoně existoval jiný paragraf, a sice ten o úvěrových podvodech, který zahrnoval i podvody spojené s žádostmi příspěvků od státu či EU. Nejvyšší sazba tam byla právě dvanáct let.

V roce 2010 ale vznikl samostatný paragraf, který se odštěpil od zmíněného úvěrového zákona, a ten už upravuje přímo dotační podvody. Maximální trestní sazbu, která právě teď Andreji Babišovi za Čapí hnízdo hrozí, stanovuje na jednu dekádu. Paragraf o úvěrových podvodech sice v zákoně zůstal, ale Seznam dodává, že policie musí občana stíhat podle pro něj výhodnějšího, a tedy mírnějšího zákona, což je v Babišově případě právě zákon nový o dotačních podvodech z roku 2010.

Není zde článek celý?