Británie je po hlasování o Brexitu chudší a kdo z Britů byl ve směnárně, tak to ví

Británie je po hlasování o brexitu „chudší“ a každý, kdo byl v zahraničí, to ví, řekl bývalý konzervtivní ministr financí George Osborne.

Osborne uvedl, že Británie a Evropská unie „se navzájem potřebují“ a že Spojené království není připraveno „vypadnout“ z EU do jara 2019.

V reakci na obvinění, že Osbornův komentář je případem „kyselých hroznů“, odhodlaný bojovník za setrvání v Unii řekl pro stanici BBC Radio 4 Today: „Chtěl jsem, aby Británie zůstala v Evropské unii, ale nejsem někdo, kdo si myslí, že můžeme toto rozhodnutí zrušit.“

„Chci nyní udělat to nejlepší, co je v rámci tohoto rozhodnutí možné. Země je chudší a vy to víte, protože někteří z vás byli na dovolené v Evropě. Víte, že když půjdete do směnárny, dostanete zhruba libru za euro. Takto vidí mezinárodní trhy a globální investiční komunita brexit. Udělali naši zemi chudší ve vztahu k ostatním a my jsme přešli z nejrychlejšího růstu G7 na jeden z nejpomalejších. Strávil jsem roky snahami obrátit britskou ekonomiku.“
Aktuální měnový kurz činí 1,09 EUR za 1 libru.

Osborne uvedl, že Británie potřebuje přechodnou dohodu, a odmítá představu, že žádná dohoda by byla není lepší než špatná.

Vyzval také premiérku Theresu May, aby se zavázala k výstavbě vysokorychlostních železničních spojení na severu země.

Řekl, že železniční síť projektu The Northern Powerhouse Rail, která spojuje Liverpool s Hullem, by naplnila premiérčin cíl vybudování ekonomiky, která bude fungovat pro všechny. Jedná se o návrh schválený na podporu hospodářského růstu na severu Anglie koaliční vládou v letech 2010–2015 a konzervativní vládou v letech 2015–2017. Týká se měst Manchester, Liverpool, Leeds, Sheffield, Hull a Newcastl. Jeho cílem je proměnit britskou ekonomiku mimo oblast Londýna a jihovýchodu země.

„Jsem dalek toho, abych nabízel rady premiérce, jak si na podzim udržet premiérství, ale kdyby pronesla takovou poznámku ohledně závazku vůči severu na konferenci konzervativců, nebylo by to špatné místo, kde vystartovat.“

Další osud Velké Británie po brexitu vzbuzuje obavy z horší ekonomické situace a mnoho cizinců, kteří žijí v zemi celé roky, uvažuje o tom, že Británii opustí, protože ztratí jako cizinci mimo Evropskou unii jistotu ohledně budoucnosti. To bude mít samozřejmě na každodenní život také svůj praktický dopad, protože v některých odvětvích budou tito lidé těžko nahraditelní.

(Za použití materiálu z The Huffington Post.)

Není zde článek celý?