Brusel chce zakázat hranolky a chleba aneb Lži Blesku na titulní straně

Deník Blesk se opět zařadil mezi neohrožené bojovníky proti zlé Evropské unii a na své titulní straně rozšířil hoax o tom, co všechno se nám Brusel snaží zakázat. Mj. hranolky, brambůrky, kávu a chleba. Je to jasné, zůstaneme o hladu. Pravda je ale naštěstí (a bohužel pro čtenáře inkriminovaného deníku) úplně jinde.

Je kouzelné, když Blesk na titulu prodává strašné sdělení, co všechno nám Evropská unie sebere, ale na straně tři vysvětluje, že jde o regulaci rakovinotvorné látky akrylamid. Takže – ten strašný, diktátorský Brusel, chce, aby některé potraviny obsahovaly méně něčeho, co může člověku způsobit smrtelnou nemoc. Ale on ten titulek je zavádějící z více stran.

„Vlastně v textu chybí jen ta úplně nejdůležitější informace. Tedy to, že se nařízení týká jen lokální bruselské speciality – tradičních dvakrát smažených hranolek (první smažení probíhá při standardních 130°, druhé při 170°). Emotivní titulek holt prodává, a přece si redakce Blesku nebude svoji práci kazit pravdou. Že podle některých výkladů vznikne vyloženě lež, jak chce EU zakázat všechny hranolky, autor už jednoduše neřešil,“ upozorňuje například europoslanec Tomáš Zdechovský na svém blogu.

Jde v podstatě o jediné – o snížení teploty smažení. „Komise se ale nesnaží nic zakazovat, pouze vypracovala doporučení pro výrobce potravin, jak tvorbu akrylamidu minimalizovat. Pravdou totiž je, že při testech u některých výrobců akrylamid nenajdete a u některých je obsah neskutečně vysoký,“ doplnil Zdechovský.

Je však zjevné, že v boji o vysokou čtenost v rámci snahy zničit Evropskou unii se někteří lidé nezastaví před ničím. A rozhodně ne před lží.

Není zde článek celý?