Byl odhalen důvod historicky největšího vymírání

Geologové ze Syracuse University v USA odhalili důvod masového permského vymírání, ke kterému došlo asi před 252 miliony let. Podle jejich závěrů smrt mnoha druhů způsobilo vylévání obrovského množství magmatu na Sibiři. Tyto geologické procesy vyvolaly změny klimatu a přechod z paleozoika do druhohor.

Článek vědců publikoval časopis Nature Communications a krátce ho popisuje tisková zpráva na webu Eurekalert!.

Vylití magmatu na Sibiři zasáhlo rozsáhlé území. Tím vznikly magmatické schody, což jsou geologické útvary z čedičové a sedimentární vrstvy. Sedimentární se erozí snadno rozpadají, čímž vznikají roviny, které jsou rozdělené výběžky. Magmatické schody zaujímají asi dva miliony kilometrů čtverečních a jsou rozvinuté po celé východní Sibiři.

Podle geologických dat zároveň s vytékáním magmatu došlo k největšímu hromadnému vymírání živých organismů na Zemi, které je známé jako velké vymírání (angl. The Great Dying). V důsledku této události zmizelo 96 % mořských druhů, 73 % druhů suchozemských obratlovců a také 83 % druhů hmyzu. Podle odhadů vědců ochuzování biologické rozmanitosti trvalo 60 tisíc let.

Američtí vědci prozkoumali geologické a chemické složení magmatických schodů. Vědci došli k závěru, že vytékající magma ovlivňovalo sedimenty bohaté na uhlovodíky. Výsledkem bylo vypuštění skleníkových plynů do atmosféry, a to se zase stalo důvodem klimatických změn.


Není zde článek celý?