Bylo zveřejněno foto přistání letadla, které málem skončilo „katastrofou století“

Fotografii z letiště v San Franciscu, která byla vytvořena v momentě přistání letounu společnosti Air Canada, který se málem srazil se čtyřmi dalšími letouny s pasažéry na palubě, publikovala agentura Associated Press.

Na fotografii je vidět, že Airbus A320 prolétává jen v několika metrech nad jinými letouny. AP informuje, že vyšetřování odhalilo, že letoun Air Canada se v tento moment nacházel jen 18 metrů nad zemí.

​Dříve bylo informováno, že pozdě večer 7. července letoun Air Canada AC759 z Toronta si spletl přistávací dráhu s pojezdovou dráhou, kde se v tu dobu nacházely čtyři letouny. Jestli by dispečer nestihl včas varovat posádku o chybě, Airbus by se srazil se čtyřmi dalšími natankovanými letouny, na jejichž palubách se nacházeli lidé. Podle hodnocení médií to mohla být největší letecká katastrofa v historii.

Na webových stránkách později byla zveřejněna předpokládaná nahrávka rozhovorů posádky Airbus 320 s dispečery, z níž vyplývá, že pilot hlásil „jakási světýlka“ na přistávací dráze, která byla ve skutečnosti pravděpodobně letouny na pojezdové dráze. Dispečer pilota ujistil, že přistávací dráha je volná. Za několik vteřin zasáhl do toho jiný hlas, pravděpodobně jednoho z pilotů: „Kampak ten chlap letí? Je přece nad pojezdovou dráhou“. Teprve poté rozkázal dispečer pilotovi kanadského letadla, aby přistání přerušil.


Není zde článek celý?