Čapí hnízdo: Kdyby Babišova rodina neztratila všechny dokumenty, mohl už být verdikt

Za mnohaleté průtahy při vyšetřování pravděpodobného podvodu Andreje Babiše s dotacemi na Čapí hnízdo může sám Babiš a také jeho rodina, která ztratila všechny dokumenty z té doby.

Babiš si přitom stěžuje, že se vyšetřování hodně protáhlo. Zároveň se společně se „svým“ ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem zlobí, že policisté nevyčkali s žádostí o jeho a Faltýnkovo vydání až do období povolebních vyjednávání o nové vládě.

První podezření na dotační (ale i daňový) podvod mohlo vzniknout už kvůli schovávání se nových vlastníků, kterým Babiš firmu v roce 2008 prodal, za anonymními akciemi. Ale takových případů bylo více.

Další indicie přišla v roce 2013, kdy si Babiš Farmu převzal zpátky (i s vynaloženou dotací, díky níž stojí Čapí hnízdo, a Babiš si tak mohl následně dávat do daňově uznatelných nákladů jeho odpisy, byť samotná dotace není součástí pořizovací ceny). Pokud byl navíc tento postup dohodnut už od počátku, nemělo dokonce Čapí hnízdo nikdy odejít z účetnictví Babišova impéria. Jednalo by se totiž o pouhý tzv. „repo obchod“.

Podezření na podvod však nakonec vyvstalo až někdy začátkem roku 2016, kdy se provalilo, že Babiš považuje toto čapí „JZD“ s konferenčním sálem za svůj nejlepší životní nápad. Podezření začalo být o to silnější, že si Babiš nemohl vzpomenout, komu Farmu v roce 2008 prodal. Obdobně má, zřejmě dosud, ztrátu paměti také 1. místopředseda ANO a předseda poslaneckého klubu této politické strany v otázce, komu schválil ručení za stamilionový bankovní úvěr na tento projekt.

Nakonec Babiš z donucení přiznal, že Farma patřila v inkriminované době jeho nejbližším, které se údajně snažil před někým chránit (možná před finančním úřadem), a proto dlouho nevyzradil jejich identitu.

Jenže, podržte se, Babišova rodina ztratila úplně všechny dokumenty, které by její vlastnictví Hnízda v inkriminované době dokazovaly. Není jasné, zda např. všechny zápisy ze všech valných hromad odnesla voda, odfoukl vichr z hor či sežral pes. Zkrátka se ztratily. Babiš je navíc odmítá dodatečně znovu vyhotovit. Babišova rodina se sama dobrovolně k vlastnictví Čapího hnízda zatím nepřiznala a Babiš nebyl na mimořádné schůzi sněmovny k tomuto tématu bohužel pod přísahou. Právě proto se vyšetřování tak protahuje.

V poslední fázi se k průtahům s hledáním důkazů přidalo také zpoždění způsobené samotným procesem vyšetřování. Jak informovala v červnu 2017 vrchní státní návladní v Praze Lenka Bradáčová, postup už tak složitého řízení zpomaluje „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“. Jak jinak si to vyložit, než že Babišova rodina nechce spolupracovat a proces tak záměrně protahuje?

Některé indicie však napovídaly na dotační podvod od samého počátku. Čapí hnízdo nemělo vůbec žádné vlastní pozemky, ani ty, na kterých bylo „JZD“ stavěno. Babišův Agrofert se vlastníkům zaručil za stamilionový úvěr, ačkoli byla reálná hodnota Farmy řádově tisíckrát nižší. V neposlední řadě bychom neměli tolerovat ani zmíněné použití anonymních akcií. Kým jiným než podvodníky by byly využity?

Samozřejmě že policisté nemohli se žádostí o vydání vyčkávat do doby, než bude po volbách sestavována nová vláda, jak si přeje Babiš či Pelikán. Do konce roku se však můžeme „těšit“ také na výsledky vyšetřování tohoto možného kriminálního případu evropským úřadem pro boj proti podvodníkům.

Povolební vyjednávání tak v každém případě budou napínavá a Babišovi v nich půjde o hodně.

Není zde článek celý?