Čapí hnízdo není moje, říkal Babiš v roce 2010. Agrofert přitom vlastnil doménu capihnizdo.cz

Jak to bylo s dotačním podvodem zvaným Čapí hnízdo, už nejspíš všichni vědí zpaměti. Přesto je třeba si časovou osu připomenout.

Firma Imoba, dceřiná společnost Agrofertu, v roce 2006 koupila pozemky a ruinu bývalé zemědělské usedlosti. Tou dobou ještě beze jména. Jako součást holdingu Agrofert by ale dotaci pro malé a střední podniky nikdy nemohla získat.

Na pomoc tedy přispěla jiná firma, a sice ZZN Agro Pelhřimov. Ta byla ale také součástí Agrofertu, takže ani ona by kýženou dotaci nedostala. V jejím představenstvu seděl dnešní poslanec a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Ano, ten, který dnes na všechny otázky odpovídá, že s Čapím hnízdem nikdy neměl nic společného, o ničem neví a ničeho se nedopustil.

ZZN Agro Pelhřimov se tedy v roce 2007 proměnila v akciovou společnost Farma Čapí hnízdo. Ta už, jak víme, na padesátimilionovou dotaci dosáhla, protože všechny souvislosti s Agrofertem záměrně zakryla, a příslušným úřadům se tak jako malá firma nutně musela jevit.

Policie, která dnes žádá o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, dospěla k závěru, že žádost o dotaci byla podvodná. Rovněž zjistila, že o zamaskovat propojení Babišova holdingu Agrofert s firmou ZZN Agro Pelhřimov rozhodlo její představenstvo v čele s Faltýnkem.

V policejní žádosti se doslova píše: „Skutek byl Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem spáchán v období od druhé poloviny roku 2007 do 23. srpna 2010, kdy došlo k poslednímu čerpání finančních prostředků z dotace.“

A teď dávejte pozor na data

Podle šetření Policie České republiky se stalo toto: Po dohodě s Babišem a po písemném souhlasu ze strany Agrofertu uzavřeli Faltýnek a Kubiska fiktivní smlouvu o převodu akcií budoucího Čapího hnízda do rukou Babišových potomků a jeho dnešní manželky, tehdy družky Moniky Babišové. K tomu došlo 31. prosince 2007.

Co se ale stalo čtyři dny předtím – tedy 27. prosince 2007? Toho dne byla zaregistrována internetová doména Čapí hnízdo. Ani to ale nic dokazovat nemusí.

V policejní žádosti se píše:

„Vědomě uvedli do žádosti o dotaci a projektu Multifunkční areál Čapí hnízdo nepravdivé a hrubě zkreslující informace a některé podstatné skutečnosti zamlčeli. Věděli, že společnost Farma Čapí hnízdo tvořila jednu hospodářskou entitu se společností Agrofert.“

U zmiňované domény je ale zásadní datum jiné: 3. března 2010. Tehdy totiž proběhla poslední aktualizace  – tedy od té doby prokazatelně vlastní capihnizdo.cz Babišův holding Agrofert.

Zajímavé je, že podle serveru iRozhlas.cz Babiš vlastnictví Čapího hnízda popíral ještě v červnu 2010. A o tři roky později Babiš Respektu řekl: „S Čapím hnízdem nemám nic společného… Nevím, komu to patří.“ To bylo v říjnu 2013.

A co je ještě zajímavější? Že společnost Agrofert měla potřebu vlastnit doménu, s kterou její majitel neměl vůbec nic společného.

Po vydání Babiše a Faltýnka poslaneckou sněmovnou se ostatně dozvíme, jak tenhle příběh doopravdy proběhl. Přinejmenším tedy to, co si o zákonnosti jejich postupování myslí soud.

 

Není zde článek celý?