Část hry: v Bělorusku okomentovali reakci Západu na společné cvičení s Ruskem

Reakce řady zemí na blížící se bělorusko-ruské vojenské cvičení Západ 2017 jsou součástí geopolitické hry, řekl pro RIA Novosti zástupce předsedy komise pro mezinárodní záležitosti horní komory běloruského parlamentu Sergej Gajdukevič.

„Každý hraje svoje hry… Jsou to geopolitické, taktické hry,“ řekl Gajdukevič, když komentoval plánované zvětšení počtu amerických vojáků po dobu bělorusko-ruských cvičení.

Zdroj agentury vyjádřil nepochopení nad vyostřováním situace okolo nastávajících cvičení. Podle jeho slov je rozvoj vztahů mezi řadou zemí i tak už „zahnán do slepé uličky“, „studená válka probíhá v plném proudu“. „K čemu situaci ještě vyostřovat?“ zdůraznil.

„Cvičení někoho znepokojují? Kolem se dějí věci, které by měly vyvolávat mnohem větší znepokojení. Někdo se bojí, že cvičení mohou být potenciálně namířena proti někomu… Kromě smíchu to nic jiného nevyvolává. Někdo se bojí, že ruští vojáci zde údajně zůstanou (v Bělorusku po cvičení — red.). Hloupost, rozumní lidé si nic takového myslet nemohou,“ myslí si Gajdukevič.

Připomněl dlouhou a těsnou spolupráci mezi Ruskem a Běloruskem ve vojenské sféře. „A to jsou prostá cvičení. Z té strany (v západních zemích — red.) cvičení probíhají neustále, nikdo z toho nešílí. Myslím si, že tato hysterie dříve či později přestane. Znepokojení vyjadřují jedni a ti samí hráči. Já se velmi často setkávám s kolegy ze západních zemí, Polska, Rakouska, Itálie… nikdo se mě na cvičení neptal, žádné podobné otázky o „znepokojení“ nevznikají,“ dodal Gajdukevič.


Není zde článek celý?