Čeho se bojí Andrej Babiš

V minulém týdnu jsme byli svědky pozoruhodné události – Andrej Babiš a jeho tým byli veřejně konfrontováni s odpůrci. Ač můžeme celou událost kritizovat zleva zprava, jedno bylo patrné: Vládne nejistota. Babiš zástupci svých kritiků sdělil, že se ničeho nebojí tónem tak mrazivým, jako by hovořil s člověkem, který reálně ohrožuje jeho samotného nebo jeho rodinu. Jenomže ať šéf hnutí ANO vyhrožuje jakkoli, jedno je jisté: Andrej Babiš se bojí.

Co udělá člověk, který s najednou ocitl v ohrožení, ale nemá žádné relevantní argumenty pro to, aby se zachránil? Kope kolem sebe, vyhrožuje a opakuje různá obvinění, ať už smysluplná, nebo úplně vylhaná, někde se jistě uchytí. Zároveň je nutné několikrát jasně demonstrovat pohodu, takže jsme na Babišově Facebooku mohli vidět hned několik rozesmátých fotek z Kroměříže, kde k medializované konfrontaci došlo.

Není to sice poprvé, kdy někdo uveřejnil záznam (ne)debaty s Babišem, tentokrát je ale podnikatel a politik ve velmi exponované situaci: Hrozí mu obvinění v kauze Čapí hnízdo. Babiš nyní nechtěně demonstruje vlastní slabost. Má tak nekompetentní mluvčí, která při první problematické situaci shodí celý koncept jeho rádoby upřímného „Ahoj lidi“ tím, že prozradí, že její nadřízený ani neumí psát na počítači. Babiš se najednou – v podstatě poprvé v životě, protože dlouhá léta jen rozhodoval, řídil a řval na lidi, které si platil – setkává s tím, že mu neprojde všechno. Že si všechny nekoupí. A že může urážet a lhát od rána do večera, ale všechny stejně nikdy nepřesvědčí.

Babišovi se nechtěně podařilo ukázat vlastní slabost: Tou je právě to, že by někdo jeho problémy a strachy znal. Proto musí z každého, kdo je pojmenuje, rychle udělat psychopata – je to nejjednodušší způsob a jeho přátelé z StB to tak ostatně dělali často.

Babiš je bohatý, silný člověk se skvělým marketingovým týmem. Je to ale člověk s tak problematickou minulostí, že je v podstatě nemožné, aby jeho kroky byly omluvitelné a udržitelné věčně. Čím dál tím více lidí si uvědomuje, že výmysly o bojovníkovi proti korupci s čistým štítem jsou jen marketingová pohádka, protože to, že o někom nebylo příliš slyšet v médiích, neznamená, že neexistoval.

Ano, Andrej Babiš musí mít strach. Protože ať udělá cokoli, vždycky tu budou lidí, kteří budou na jeho hříchy upozorňovat. A někteří z nich jsou možná i v policii, tak ani nebude možné všechno zamést pod koberec, i kdyby se o to snažila celá armáda Robertů Pelikánů.

I kdyby vám Babiš sebevýhružnějším tónem říkal, že se nebojí, tak vězte, že je to asi tak daleko od pravdy jako to, že Čapí hnízdo postavila malá rodinná firma, která potřebovala dotaci.

Není zde článek celý?